Gościmy

W skrócie

katalog MDZiZ2015
 

Facebook

Rok Kolberga 2014

 

Oskar Kolberg
1814 - 1890

biogram

 

 

Aktualności
Taneczny Krąg 2014
Wpisał: Redaktor   
14.04.2014.
XXVIII Międzywojewódzki Przegląd Dziecięcych Zespołów Tańca Ludowego

TANECZNY KRĄG


Termin: 18.05.2014 r.
Miejsce: sala widowiskowa Miejskiego Ośrodka Kultury w Przeworsku
Organizator: Centrum Kulturalne w Przemyślu, Miejski Ośrodek Kultury w Przeworsku

 
Tneczny Krąg:

 
 
 

18 maja 2014 roku odbył się XXVIII Międzywojewódzki Przegląd Dziecięcych Zespołów Tańca Ludowego "Taneczny Krąg". Organizatorem było Centrum Kulturalne w Przemyślu i Miejski Ośrodek Kultury im. Oskara Kolberga w Przeworsku. Przegląd odbywał się bardzo uroczyście w związku z tym, że rok 2014 został ogłoszony Rokiem Oskara Kolberga – etnografa i badacza kultury ludowej a Miejski Ośrodek Kultury nosi jego imię. Przyjechało 12 zespołów z województw: lubelskiego, kieleckiego i podkarpackiego. Zespoły ubrane w kolorowe stroje przeszły ulicami miasta korowodem prowadzonym przez Orkiestrę Dętą z Miejskiego Ośrodka Kultury w Przeworsku

Prezentacje konkursowe odbywały się w dwóch kategoriach:

  • opracowanie artystyczne

  • zbliżone do folkloru tradycyjnego

Zespoły wykonywały :- dwie suity taneczne lub

- dwa tańce narodowe lub

- taniec narodowy + zabawy ludowe lub

-suita taneczna+ zabawy ludowe



Komisja artystyczna przyznała nagrody i wyróżnienia.

Główną nagrodę i tytuł Laureata Przegladu otrzymał: Zespół Pieśni i Tańca "Zamojszczyzna" grupa II młodzieżowa wraz z nagrodą pieniężną ufundowaną przez Burmistrza Miasta Przeworska.

Trzy równorzędne pierwsze nagrody pieniężne ufundowane przez Centrum Kulturalne w Przemyślu

otrzymały:

  • Zespół Pieśni i Tańca "Roztocze" grupa młodzieżowa z Tomaszowa cLubelskiego

  • Zespół Pieśni i Tańca "Roztocze" grupa dziecięca z Tomaszowa Lubelskiego

  • Zespół Piesni i Tanca "Zamojszczyzna" z Zamościa grupa dzioecięca IV


Drugą nagrodę pienięzna ufundowało również Centrum Kulturalne w Przemyślu dla

  • Zespołu Piesni i Tanca "Tradycja" z MDK w Rzeszowie

Dwie trzecie nagrody otrzymały zespoły:

  • Młodzieżowy Zespół Tańca Ludowego "Bandanki" z Ustrzyk Dolnych

  • Zespół Pieśni i Tańca "Chorzelowiacy" z Chorzelowa

Komisja przyznała również wyróznienia dla:

  • Zespołu Pieśni i Tanca "Mały Jarosław"

  • Zespołu Pieśni i Tanca "Pawłosiów" z Pawłosiowa

  • Zespołu Tanca Ludowego "Sędomir" z Sandomierza


W kategorii zbliżone do folkoloru tradycyjnego

Pierwszą nagrodę przyznano:

  • Zespołowi Pieśni i Tańca "Lesiaki" z Raniżowa

Drugą nagrodę przyznano:

  •  
    • Zespołowi Dziecięcemu Tańca Ludowego "Sitareczka" z Biłgoraja

 

Bożena Siwiecka

 
Zmieniony ( 30.05.2014. )
 
Wyróżnienia dla zespołów z MOK
Wpisał: Redaktor   
14.05.2014.

Przeworska Kapela Podwórkowa BEKA podczas Festiwalu Folkloru Miejskiego - Przemyśl 2014 oraz Zespół Piosenki Poetyckiej JAK podczas XX Poetycko - Muzycznej Bitwy pod Gorlicami zdobyły WYRÓŻNIENIA

 
Wykład - Kolberg
Wpisał: Redaktor   
07.05.2014.
 
Kanonizacja Jana Pawła II
Wpisał: Redaktor   
16.04.2014.
 
Zmieniony ( 12.05.2014. )
 
Spotkanie poświęcone - NIEMEN
Wpisał: Redaktor   
05.05.2014.
Zmieniony ( 14.05.2014. )
 
Wystawa - ROK KOLBERGA
Wpisał: Redaktor   
10.04.2014.
 

Wystawa "Wędrówki z Kolbergiem" opowiada o XIX wiecznym folkloryście pośrednio, gdyż jest wielowątkowym zapisem aktualnego stanu kultury tradycyjnej, w zakresie wyznaczonym przez badacza. Oryginalne oraz zrekonstruowane wytwory kultury materialnej i niematerialnej skłaniają do pytania, jak długo jeszcze będą funkcjonować w naturalnym środowisku pieśni, tańce, tradycje religijne, obrzędy, czy słowa, których sens jest zrozumiały dla coraz mniejszej liczby ludzi na wsi i w mieście. Czy będzie można na rynku zakupić rzeszoto, raszplę, albo stołeczek do dojenia, a przede wszystkim, czy te przedmioty będą komuś jeszcze potrzebne? A może nastąpi alarm anty-internetowy i metodą terapii staną się sprawdzone przed stu laty kiczki, świniarz, albo skowronek? Innymi słowy instalacja pokazuje, co zapisywałby dzisiaj Oskar Kolberg w Gniewczynie, Grzęsce, Studzianie...


Agnieszka Bernacka


GALERIA MOK im. Oskara Kolberga, kwiecień 2014

materiały pochodzą ze zbiorów Grupy Rekonstrukcyjnej Kresy,
we współpracy ze współczesnym Kolbergiem, Bartoszem Gałązką

Konkurs

Konkurs jest podsumowaniem lekcji na wystawie "Wędrówki z Kolbergiem" w galerii MOK. głównym celem jest otoczenie szacunkiem i ocalenie od zapomnienia choćby małych obszarów kultury tradycyjnej dzięki skierowaniu uwagi dzieci na rozmowę ze starszym pokoleniem, dziadkami i pradziadkami, a także odszukanie w terenie ciągle jeszcze istniejących, cennych źródeł informacji dotyczących kultury tradycyjnej i ludowej dla nauczycieli i badaczy.

Agnieszka Bernacka, autor wystawy

 
Zmieniony ( 15.05.2014. )
 
MDZiZ 2014
Wpisał: Redaktor   
27.02.2014.
 

Patronat medialny:
 
 
 
 
 

 

Miejski Ośrodek Kultury im. Oskara Kolberga w Przeworsku oraz Powiatowa Stacja Sanitarno – Epidemiologiczna w Przeworsku to główni organizatorzy przeworskich obchodów Międzynarodowego Dnia Ziemi i Zdrowia 2014. Tegoroczne obchody Międzynarodowego Dnia Ziemi były częścią ogólnopolskiej kampanii edukacyjnej dla klimatu pt. "Zmieniaj nawyki - nie klimat!" prowadzonej od września 2013 do końca czerwca 2014 roku przez Fundację Ośrodka Edukacji Ekologicznej. Natomiast hasłem przewodnim Światowego Dnia Zdrowia była w tym roku tematyka związana z chorobami wektorowymi. Obchody odbyły się w dniach 24 – 25 kwietnia br.

W pierwszym, nazwijmy go, konkursowym, dniu obchodów odbyły się 2 konkursy: konkurs małych form teatralnych oraz organizowany po raz pierwszy i na pewno nie ostatni, cieszący się dużym zainteresowaniem konkurs mody ekologicznej "Eko-Trendy". Oba konkursy oceniało jury w składzie: Ryszard Trelka – Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny oraz Agnieszka Ciszewska z przeworskiego Sanepidu a także Marta Słonina reprezentująca Powiat Przeworski oraz Bożena Siwiecka z przeworskiego MOK-u. W konkursie małych form teatralnych zaprezentowało się 5 grup. Po prezentacjach konkursowych szanowne grono jurorów postanowiło, iż: I nagroda trafi do grupy teatralnej Bajanie ze Szkoły Podstawowej nr 1 w Przeworsku za przedstawienie "Zdrowy Czerwony Kapturek", II miejsce zdobyły dzieci z grupy "Smerfy" z Przedszkola Miejskiego nr 2 w Przeworsku za spektakl "Nie chorujemy, bo się szczepimy", III miejsce przypadło w udziale 5-osobowemu zespołowi z grupy "Boże Słoneczka" z Przedszkola Niepublicznego w Nowosielcach za przedstawienie "Eko-królewna". Ponadto jury przyznało 2 równorzędne wyróżnienia dla 3 artystów z grupy "Boże Słoneczka" z Przedszkola Niepublicznego w Nowosielcach za przedstawienia "Zmieniaj nawyki, nie klimat" oraz "Eko-Superman".

W konkursie mody ekologicznej udział wzięło 41 uczestników z 10 placówek edukacyjnych. W związku z tak dużą liczbą prezentacji jurorzy nie mieli łatwego zadania w wyborze zwycięzców. A to wszystko za sprawą przepięknych, bardzo pomysłowych strojów wszystkich uczestników konkursu. W tym miejscu serdeczne podziękowania dla opiekunów, rodziców i pedagogów za trud pracy w przygotowaniu i wykonaniu tych ekologicznych kreacji. Konkurs podzielony został na 3 kategorie wiekowe: I - dzieci przedszkolne, II - uczniowie z klas I- III szkoły podstawowej oraz III - uczniowie z klas IV- VI szkoły podstawowej oraz uczniowie gimnazjum. W kategorii I zwyciężyły dzieci z Przedszkola Miejskiego w Sieniawie, II miejsce zajęły dzieci z oddziału przedszkolnego przy Szkole Podstawowej nr 1 w Przeworsku, III miejsce na podium przypadło dzieciom z oddziału przedszkolnego Zespołu Szkół w Chałupkach. W tej kategorii wiekowej wyróżnione zostały także dzieci z Przedszkola Miejskiego nr 2 w Przeworsku. W kategorii II jurorzy postanowili, iż I miejsce otrzymają uczniowie z Zespołu Szkolno – Gimnazjalnego w Siedleczce, II miejsce uczniowie z Zespołu Szkół w Grzęsce, natomiast III miejsce zajęła Julia Żak ze Szkoły Podstawowej w Siennowie. W kategorii III zostały przyznane tylko 2 nagrody. Najwyższe miejsce na podium zajęły 2 uczennice z Zespołu Szkół w Jaworniku Polskim, II miejsce zajęła uczennica z Zespołu Szkół w Urzejowicach.

W przerwie, w której jury dokonywało wyboru najlepszych prezentacji teatralnych i "Eko-trendy" wyświetlone zostały animacje laureatów tegorocznej edycji konkursu plastycznego "Zagrożenia środowiska naturalnego człowieka" a także krótki film nt. chorób wektorowych. Ponadto wystąpił zespół taneczny Plusik młodszy i Plusik Starszy działający przy naszym ośrodku.

Pierwszego dnia obchodów wręczone zostały także nagrody laureatom konkursu plastycznego, których prace wraz z pracami laureatów tegorocznej edycji konkursu plastycznego "Zagrożenia środowiska naturalnego człowieka" organizowanego przez Zespół Szkół Plastycznych z Jarosławia, stanowiły część dekoracyjną sceny, na której prezentowali się młodzi artyści, oraz konkursu literackiego. Jury konkursu plastycznego, w skład którego weszli: Halina Superson – plastyk (Muzeum w Przeworsku. Zespół Pałacowo – Parkowy),Włodzimierz Gązwa – plastyk (Szkoła Podstawowa nr 1 w Przeworsku), Agnieszka Bernacka – plastyk (Gimnazjum nr 1 w Przeworsku) oraz Janusz Olech – plastyk (MOK Przeworsk) po zapoznaniu się ze 123 pracami plastycznymi w 3 kategoriach wiekowych: I- dzieci przedszkolne - 7 prac, II - uczniowie z klas I- III szkoły podstawowej – 71 prac, III - uczniowie z klas IV- VI szkoły podstawowej oraz uczniowie gimnazjum – 45 prac, w związku z niewielką ilością prac w I kategorii postanowiła połączyć I i II kategorię i przyznać w tej kategorii następujące nagrody i wyróżnienia: I miejsce - Sara Manowiec z Zespołu Szkół w Tryńczy, II miejsce - Karolina Brzyska ze Szkoły Podstawowej w Majdanie Sieniawskim, III miejsce – Alicja Manowiec z Zespołu Szkół w Tryńczy. Wyróżnienia trafiły do rąk: Nikoli Chudy z Przedszkola Miejskiego nr 2 w Przeworsku, Karoliny Fryźlewicz ze Szkoły Podstawowej nr 1 w Przeworsku i Alicji Działo ze Szkoły Podstawowej w Majdanie Sieniawskim. Natomiast w kategorii III I miejsce zdobył Rafał Rubin z Zespołu Szkół w Gorzycach, II miejsce otrzymała Gabriela Majkut z Zespołu Szkół w Zarzeczu, a dwa III miejsca trafiły do Sandry Korzystki z Zespołu Szkół w Gorzycach oraz Sary Bieleckiej z Zespołu Szkół w Tryńczy. Ponadto jury postanowiło wyróżnić: Renatę Czerwonkę z Zespołu Szkół w Zarzeczu, Martynę Pieniążek ze Szkoły Podstawowej nr 1 w Przeworsku oraz Natalię Bluczak z Zespołu Szkół w Zarzeczu.

Konkurs literacki oceniało jury w składzie: Krystyna Piela - Neuberg - polonista, Bożena Siwiecka – polonista oraz Gabriel Manowiec – animator kultury w MOK Przeworsk. Komisja oceniająca po zapoznaniu się z utworami literackimi 16 osób, w tym: kat I /uczniowie z klas I- III szkoły podstawowej/ – brak zgłoszeń, kat II /uczniowie z klas IV- VI szkoły podstawowej/– 3 autorów, kat III /uczniowie gimnazjum/– 13 autorów, postanowiło nagrodzić i wyróżnić następujące osoby: w kat. II - I miejsce trafiło do Małgorzaty Dyndał, II miejsce zajęła Oliwia Pokrywka a III miejsce Gabriela Zwolińska ze Szkoły Podstawowej bł. ks. J. Popiełuszki w Majdanie Sieniawskim.

Kategoria III została podzielona na dwie podkategorie: poezja i proza. W kat. III – poezja zwyciężyła Dominika Wereszczyńska z Zespołu Szkół w Zarzeczu, II nagrodę zdobyła Justyna Lisztoń z Zespołu Szkół w Zarzeczu a III miejsce otrzymał Piotr Sebzda z Gimnazjum nr 1 im. Kardynała S. Wyszyńskiego w Przeworsku. Jury wyróżniło także Aleksandrę Zabłocką z Gimnazjum nr 1 im. Kardynała S. Wyszyńskiego w Przeworsku oraz Gabrielę Bar z Zespołu Szkół w Studzianie. Natomiast w kat. III – proza I miejsce zajęła Zuzanna Piróg z Gimnazjum nr 1 im. Kardynała S. Wyszyńskiego w Przeworsku, II miejsce wywalczył Kacper Tonia również z Gimnazjum nr 1 im. Kardynała S. Wyszyńskiego w Przeworsku a III nagroda trafiła do Michała Zająca z Zespołu Szkół z Zarzeczu. Wyróżnienie otrzymała Aneta Kucza z Zespołu Szkół z Zarzeczu.

W drugim dniu obchodów w sali klubowej przeworskiego MOK-u odbył się panel dyskusyjny na temat aktualnych trendów w zakresie eksploatacji alternatywnych źródeł energii oraz gospodarki surowcami wtórnymi i odpadami. Podczas spotkania głos zabrał pan Andrzej Kulig - Dyrektor Departamentu Ochrony Środowiska Urzędu Marszałkowskiego w Rzeszowie, pan Ryszard Trelka - Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Przeworsku, pani Renata Węgrzyn – kierownik Oddziału Epidemiologii z przeworskiego SANEPID-u, pan Lucjan Kuźniar – Wicemarszałek Województwa Podkarpackiego, pan Aleksander Weselak z firmy „Solartime” oraz pan Henryk Pelc – Przewodniczący Osiedla Mieszkaniowego nr 6 w Przeworsku. Po wystąpieniach i dyskusji dzięki firmie VITAL – MED z Przeworska można było dokonać pomiaru ciśnienia krwi, poziomu cukru, BMI oraz uzyskać poradę lekarską.

 

Ponadto od godzin porannych odbyła się akcja nasadzania drzewek i krzewów ozdobnych m.in. na Osiedlowym Parku Wypoczynku i Rekreacji przy ul. Kasprowicza w Przeworsku, gdzie w godzinach wieczornych odbyła się część rekreacyjna obchodów. Spośród licznych atrakcji (m.in. występ zespołu cygańskiego „Manolo”, turniej petanke, kiermasz wyrobów artystycznych członków Przeworskiego Uniwersytetu III Wieku, aukcja rodzinna nasadzania drzewek, Światełko do Nieba) najciekawszą inicjatywą był organizowany po raz pierwszy w Przeworsku pokaz psów nierasowych. W pierwszej części odbył się pokaz psich umiejętności i posłuszeństwa przygotowany przez Amatorski Klub Psich Sportów „Run & Jump” z Przeworska. W drugiej, konkursowej części pokazu właściciele prezentowali swoje czworonogi. Spośród kilkunastu psów biorących udział w pokazie zwyciężył pies o imieniu Clifford. Wszystkim uczestnikom wręczono dyplomy i upominki. Obchody zakończył koncert hip-hop'owy.

Składamy serdeczne podziękowania dla wszystkich, którzy wsparli nasze działania związane z organizacją Międzynarodowego Dnia Ziemi i Zdrowia 2014 a w szczególności: Wojewódzkiemu Funduszowi Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Rzeszowie. Oddział w Przemyślu za dofinansowanie nagród dla laureatów konkursów organizowanych w ramach naszych obchodów, dla przeworskiego SANEPID-u z panią Justyną Kałamarz na czele za współorganizację tegorocznych obchodów, dla Marcina Bednarza za projekt tegorocznego loga MDZiZ 2014, które tradycyjnie już znalazło się także na pamiątkowych t-shirtach oraz przypinkach, Przeworskiemu Stowarzyszeniu Społeczno – Kulturalnemu ANIME za współorganizację obchodów, dla wszystkich jurorów konkursów i prelegentów panelu, dla ZSP w Jarosławiu za wystawę prac plastycznych i animacje, sponsorom tj. firmie VITAL-MED, „Vision Optyk” i „Man's Field” za wsparcie finansowe i rzeczowe zadania, firmie „Falck” za pokaz sprzętu ratowniczego, zespołom tanecznym Plusik młodszy i Plusik starszy, dla Amatorskiego Klubu Psich Sportów „Run & Jump” z Przeworska oraz dla wszystkich uczestników i laureatów konkursów i ich opiekunów, których już teraz zachęcamy do udziału w przyszłorocznych obchodach.

Mamy również nadzieję, iż cel tegorocznych obchodów czyli szeroko rozumiana edukacja ekologiczna i po części także zdrowotna został osiągnięty a wszystkim zainteresowanym naszymi działaniami na rzecz Ziemi i Zdrowia bliższe stały się kwestie związane z ochroną środowiska i zdrowia a zwłaszcza te związane z tegorocznymi hasłami „Zmieniaj nawyki – nie klimat”, „Choroby wektorowe”.


Gabriel Manowiec


Zmieniony ( 17.06.2014. )
 
Wielkanoc
Wpisał: Redaktor   
17.04.2014.
 
Szkolne Prezentacje Artystyczne 2014
Wpisał: Redaktor   
25.02.2014.
 
Zmieniony ( 11.04.2014. )
 
SOLO-DANCE 2014
Wpisał: Redaktor   
19.03.2014.
 
Wykład
Wpisał: Redaktor   
26.03.2014.
 
Koncert 1 kwietnia
Wpisał: Redaktor   
31.03.2014.
Zmieniony ( 02.04.2014. )
 
Zobacz też…
«« start « poprz. 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 nast. » koniec »»

Pozycje :: 79 - 91 z 487
© 2023 Miejski Ośrodek Kultury w Przeworsku
Joomla! is Free Software released under the GNU/GPL License.