Facebook

Rok Kolberga 2014

 

Oskar Kolberg
1814 - 1890

biogram

 

 

Aktualności arrow Przeworski Przegląd Amatorskiej Sztuki Filmowej
Przeworski Przegląd Amatorskiej Sztuki Filmowej PDF Drukuj Email
Wpisał: Redaktor   
24.09.2008.

logo7ppasf.jpg
plakat_viippasf.jpg
aviippasf.jpg

W dniach 17 i 18 listopada br w Miejskim Ośrodku Kultury im. Oskara Kolberga w Przeworsku odbył się VII Przeworski Przegląd Amatorskiej Sztuki Filmowej. Do tegorocznego przeglądu zakwalifikowanych zostało 14 filmów: 8 fabuł, 5 dokumentów oraz 1 animacja.

W tegorocznym programie oprócz właściwego przeglądu zakwalifikowanych filmów znalazła się także wystawa "Wstęp do scenografii" autorstwa Magdaleny Kut, studentki scenografii I roku SUM na ASP w Krakowie, którą oglądać można było podczas przerwy kawowo – ciasteczkowo – herbacianej. Filmy prezentowane były w kolejności alfabetycznej tytułów. Tradycyjnym punktem programu PPASF jest wybór najlepszego filmu przez zgromadzoną publiczność i przyznanie Nagrody Publiczności. Tym razem filmem, który najbardziej przypadł do gustu widzom był film "Sztuka narzekania" Karoliny Łuczak z Wrocławia. Swoje nagrody przyznało także jury, które w składzie: Wacław Szewczyk – operator filmowy TVP Warszawa Tomasz Lasek – student filmoznawstwa na UJ w Krakowie oraz Gabriel Manowiec – animator DKF, KFF „ZOOM art” z MOK Przeworsk, po burzliwych naradach postanowiło, iż laureatem głównej nagrody tj. Grand Prix VII PPASF został Stanisław Białoskórski z Lubina, autor filmu "Cudowny dzień". Jury przyznało także dwie nagrody specjalne: Krzysztofowi Maślejakowi z Lubina za zdjęcia do filmu Stanisława Białoskórskiego z Lubina "Cudowny dzień" a także „Grupie Otwarte” z Warszawy za scenariusz do filmu fabularnego "Słoiki" Andrzeja Szypulskiego. Pierwszy dzień przeglądu zakończył panel dyskusyjny oraz pracochłonne obrady jurorów.

W niedzielne popołudnie odbyła się uroczysta gala, podczas której odczytany został werdykt jury, wręczone zostały pamiątkowe dyplomy obecnym uczestnikom przeglądu a także przewodniczący jury Wacław Szewczyk w kilku zdaniach podsumował tegoroczne spotkanie. Na zakończenie przeglądu zgromadzona publiczność obejrzała filmy laureatów VII PPASF.

Reasumując, wielkie dzięki wszystkim tym, dzięki którym VII PPASF mógł się odbyć, a szczególnie autorom filmów biorących udział w przeglądzie, których zachęcamy już teraz do udziału w kolejnej VIII już edycji PPASF. Serdeczne podziękowania dla Burmistrza Miasta Przeworsk za objęcie Patronatem Honorowym VII PPASF a także patronom medialnym: Gazecie Jarosławskiej, Internetowej Gazecie AKF SAWA, internetowemu portalowi Independent.pl - Polska Kultura Niezależna, Portalowi Galicjusz.pl oraz gazecie internetowej Twoje Miasto Przeworsk. Serdecznie podziękowania dla pana Wacława Szewczyka z Warszawy za przewodnictwo w obradach jury a także dla Tomka Laska za pomoc w przygotowaniu przeglądu i udział w obradach jury oraz dla Michała Religi za pomoc w obsłudze technicznej festiwalu. Laureatom VII PPASF serdecznie gratulujemy a wszystkim uczestnikom życzymy powodzenia w kolejnych przeglądach


Gabriel Manowiec

 
 
 
 

 
plakat_wstepnyvippasf.jpg
 
 
 plakatvippasf.jpg
warsztatyvippasf.jpg
 
 

VI Przeworski Przegląd Amatorskiej Sztuki Filmowej

W dniach 26 i 27 listopada br. w Miejskim Ośrodku Kultury im. Oskara Kolberga w Przeworsku odbył się VI Przeworski Przegląd Amatorskiej Sztuki Filmowej. W tegorocznym programie oprócz właściwego przeglądu nadesłanych filmów znalazły się także warsztaty filmowe prowadzone przez poznańskiego reżysera, scenarzystę i aktora Stanisława Mąderka, który podczas 3-godzinnej warsztatowej prelekcji poruszył wiele tematów związanych z produkcją filmową. Oczywiście nie sposób w tak krótkim czasie poddać nawet najbardziej pobieżnej analizie wszystkich aspektów związanych z tzw. „filmoróbstwem”, używając języka Stanisława Mąderka. Stąd też główna problematyka warsztatów oscylowała wokół efektów specjalnych, montażu, scen walki oraz podstaw związanych z operowaniem kamerą.

p3vipaasf.jpg

Na tegoroczny przegląd nadesłanych zostało 19 filmów, z czego do przeglądu zakwalifikowanych zostało 16, w tym 8 fabuł, 6 dokumentów oraz 2 animacje. Tradycyjnie już, swoją nagrodę przyznała zgromadzona Publiczność, która swoim zwycięzcą niemalże jednogłośnie, okrzyknęła film fabularny Pawła Łukomskiego z Warszawy „Zamknij oczy”. Chyba po raz pierwszy w 6 – letniej historii naszego przeglądu, film wybrany przez Publiczność zdobył także najwyższe uznanie w oczach i pewnie także w sercach jurorów, które w składzie: Stanisław Mąderek – poznański reżyser, scenarzysta i aktor, Tomasz Lasek – nieźle zapowiadający się filmoznawca, obecnie student filmoznawstwa na UJ w Krakowie oraz Gabriel Manowiec – animator Klubu fotograficzno – filmowego „ZOOM art” z MOK Przeworsk, przyznało filmowi Pawła Łukomskiego Grand Prix VI PPASF. p4vippasf.jpgDrugą nagrodę otrzymał paradokument „Droga Mistrza” autorstwa Kamila Krukowskiego z Lublina, natomiast laureatami III miejsca zostali Agnieszka Opyt i Dominik Krawczyk z Wrocławia, autorzy filmu dokumentalnego „Przekraczając siebie” . Jury przyznało także dwie nagrody specjalne: za zdjęcia do filmu Emilii Julity Zielonki z Warszawy „Naganowskiego 9/2” a także za pomysłowość, kreatywność i poczucie humoru w prezentowanych filmach autorstwa Bartka Tryzny z Michałowa. Pierwszy dzień przeglądu zakończył panel dyskusyjny oraz burzliwe obrady jurorów.

W niedzielne popołudnie odbyła się uroczysta gala, podczas której szanowne Jury odczytało swój werdykt okraszany barwnym i niewątpliwie fachowym komentarzem przewodniczącego jury Stanisława Mąderka, notabene który wkrótce będzie można zobaczyć na witrynie organizatora w przygotowywanym materiale filmowym, oraz wręczone zostały pamiątkowe dyplomy obecnym uczestnikom przeglądu. Niestety, z powodu tego, iż wśród laureatów nie znalazł się nikt z Podkarpacia oraz, że nikomu z laureatów nie udało się przybyć do Przeworska, jury nie mogło wręczyć nagród zwycięzcom VI PPASF. Jednakże zwycięzcami w pewnym sensie nazwać należy wszystkich którzy nadesłali do nas swoje dzieła i których filmy mogliśmy oglądać podczas przeglądu, gdyż wszystkie filmy i ich autorzy zasługują na uznanie i szacunek mimo tego, że pod pewnymi względami jedne są lepsze, inne zaś nieco gorsze. Na zakończenie przeglądu zgromadzona publiczność obejrzała filmy laureatów trzech pierwszych nagród VIPPASF.

Reasumując, wielkie dzięki wszystkim tym, dzięki którym VI PPASF mógł się odbyć, a szczególnie autorom filmów biorących udział w przeglądzie, których zachęcamy już teraz do udziału w kolejnej VII już odsłonie PPASF. Laureatom serdecznie gratulujemy, pozostałym życzymy powodzenia w kolejnych przeglądach. Serdeczne podziękowania dla Burmistrza Miasta Przeworsk za objęcie Patronatem Honorowym VI PPASF oraz ufundowanie nagród, a także patronom medialnym: Gazecie Jarosławskiej, Internetowej Gazecie AKF SAWA, internetowemu portalowi Independent.pl - Polska Kultura Niezależna oraz gazecie internetowej Twoje Miasto Przeworsk. Wielkie dzięki Tomkowi Laskowi za pomoc w przygotowaniu przeglądu i udział w obradach jury oraz Michałowi Relidze za obsługę techniczną festiwalu. Na koniec słowa podziękowania dla Staszka Mąderka, który wreszcie:) w tym roku zaszczycił nas swoją obecnością w Przeworsku, miejmy nadzieję, iż PPASF wejdzie od tej pory na stałe w kalendarz tego naprawdę zapracowanego filmowca (przy okazji życzymy Mu żeby „Gwiazdy w czerni” wreszcie ujrzały światło dzienne i półmrok sal kinowych w Polsce i za granicą) i będziemy mogli go gościć w kolejnych edycjach Przeworskiego Przeglądu Amatorskiej Sztuki Filmowej.


Gabriel Manowiec

kierownik PPASF

FOTORELACJA - Jolka Sagan - Thomas 

 
 
 plakat_vppasf1.jpg
 

V Jubileuszowy Przeworski Przegląd Amatorskiej Sztuki Filmowej odbył się w sobotę, 20 listopada od godziny 15.30 w sali widowiskowej Miejskiego Ośrodka Kultury im. Oskara Kolberga w Przeworsku. Na przegląd nadesłanych zostało 40 filmów z czego 34 filmy zostały zakwalifikowane do przeglądu (8 dokumentów, 8 animacji i 18 fabuł). Z roku na rok nadsyłanych jest coraz więcej filmów przez co przegląd cieszy się coraz większym zainteresowaniem wśród twórców kina off'owego z całej Polski. Podobnie jak w ubiegłym roku wyboru najlepszych filmów dokonała nie tylko zgromadzona publiczność, której w tym miejscu należą się serdeczne podziękowania za przybycie oraz przyznanie Nagrody Publiczności (12 głosów z pośrdód 40 oddanych kart do głosowania) filmowi Wygrać ze śmiercią autorstwa Jerzego Buczka & Marka Kurka /The Movie Brothers/ ze Świętoniowej, ale także jury, które w składzie: Wacław Szewczyk – operator filmowy TVP, AKF „Sawa” Warszawa, Andrzej Kowalski – dyrektor MOK Przeworsk, Joanna Kozak – Klub fotograficzno – filmowy „Oczami młodych” - ZSOiZ w Przeworsku (w tegorocznym Jury miał zasiadać także Pan Stanisław Mąderek, znany twórca kina niezależnego, autor wielu popularnych reklam TV, jednak z powodów zawodowych niestety nie udało mu się do nas dotrzeć, czego bardzo żałował w przesłanym do nas mailu mając jednakże nadzieję na przyjazd do Przeworska w następnym roku) przyznało następujące nagrody i wyróżnienia. Nagrodę Główną w kategorii Film fabularny za film Dialog otrzymał Mariusz Owczarek z Elbląga, który także otrzymał Nagrodę Główną za Film animowany Lśnienie, natomiast Nagroda Główna za Film dokumentalny Basen przypadła Krzysztofowi Nowickiemu z Bydgoszczy. Ponadto jury przyznało 3 wyróżnienia: Wyróżnienie za zdjęcia dla filmu Pan od historii Przemysława Filipowicza z Bolesławca, Wyróżnienie za reżyserię dla filmu Ja, człowiek w kapeluszu i mój brat Michała Łukowicza z Katowic oraz Wyróżnienie za scenariusz dla filmu Ostatni husarz Irexa Janiona z Przemyśla. Za najlepszy film – Grand Prix V PPASF – uznany został obraz Stanisława Białoskórskiego z Lubina W białej kopercie, który, jak to podkreślał przewodniczący jury Wacław Szewczyk, był filmem najlepiej zrobionym pod każdym względem. Jury w swoim werdykcie podkreślało bardzo zróżnicowany poziom zarówno artystyczny jak i techniczny prezentowanych filmów czego odzwierciedleniem są przyznane nagrody i wyróżnienia.

vppasf8.jpgReasumując, jeszcze raz wielkie dzięki wszystkim tym, dzięki którym V PPASF mógł się odbyć, a szczególnie autorom filmów biorących udział w przeglądzie, których zachęcamy już teraz do udziału w kolejnej VI odsłonie PPASF. Laureatom serdecznie gratulujemy, pozostałym życzymy powodzenia w kolejnych przeglądach. Serdeczne podziękowania dla Burmistrza Miasta Przeworsk za objęcie Patronatem Honorowym V PPASF, oraz patronom medialnym: Gazecie Jarosławskiej, Internetowej Gazecie AKF SAWA oraz internetowemu portalowi Independent.pl - Polska Kultura Niezależna. Na koniec jeszcze raz zachęcam wszystkich twórców kina niezależnego vel amatorskiego vel off'owego do zgłaszania swych dzieł na nasz kolejny przegląd.

 


Gabriel Manowiec
kierownik przeglądu
 

fotorelacja  

 
 
logoiv_ppasf.jpg

IV Przeworski Przegląd Amatorskiej Sztuki Filmowej za nami. W sobotę, 14 listopada od godziny 15-ej w sali widowiskowej Miejskiego Ośrodka Kultury im. Oskara Kolberga w Przeworsku zobaczyć można było 22 filmy: 11 filmów fabularnych, 9 dokumentalnych oraz 3 animacje. 6 filmów nie zostało dopuszczonych do przeglądu: 4 ze względu na przekroczenie regulaminowego czasu 20 minut, 2 zostały odrzucone ze względu na to, że zgodnie z regulaminem można było zgłosić tylko 1 film w jednej kategorii a dwóch autorów zgłosiło po 2 filmy. Jak widać z roku na rok przegląd cieszy się coraz większym zainteresowaniem wśród twórców kina off'owego z całej Polski. W tym roku wyboru najlepszych filmów dokonała już nie tylko sama zgromadzona publiczność, w tym miejscu serdeczne podziękowania dla wszystkich miłośników kina niezależnego, którzy gościli na przeglądzie i przyznali Nagrodę Publiczności, a którą w tym roku otrzymał Bartek Cebula z Przeworska za animację „Homicida”, ale także jury, które przyznało 4 wyróżnienia dla: Dawida Ciślaka z Sosnowca za film „Ludzie gościnni vol.1”, Kamila Brzózki z Warszawy za film „Nowy etap”, Piotra Struczyka z AKF „Chemik” Oświęcim za film „Kompozytor” oraz Jarosława Wilczaka również z AKF „Chemik” Oświęcim za film „Shoah business”

plakativppasf.jpgPonadto jury wyłoniło laureata Nagrody Burmistrza Miasta Przeworsk, którym został Grzegorz Gawron z AKF „Chemik” Oświęcim, autor filmu „Wyspa” oraz bezapelacyjnego zwycięzcę całego przeglądu Bartosza Kruhlika z Lubska, autora filmu „Jutro”, który oprócz nagrody finansowej otrzymał statuetkę Grand Prix IV Przeworskiego Przeglądu Amatorskiej Sztuki Filmowej.
           Jury w swoim werdykcie podkreślało bardzo zróżnicowany poziom zarówno artystyczny jak i techniczny prezentowanych filmów. Co cieszy, to fakt, iż w dobie coraz bardziej powszechnego dostępu do coraz lepszego sprzętu, przy pomocy którego można i nakręcić i zmontować materiał filmowy coraz więcej młodych ludzi zabiera się za tworzenie swoich opowieści filmowych kreujących ich spojrzenie na świat, problemy, ludzi. Z drugiej strony owe opowieści nie zawsze są do końca przemyślane i dobrze zrealizowane. Strona techniczna często budzi wiele zastrzeżeń ale są to tylko filmy amatorskie i "Bóg wie czego" nie można od nich przecież wymagać. Jednak najważniejsze jest chyba przesłanie tworzonych dzieł, które w sposób interesujący i zmuszający do jakiejś tam refleksji mówiłyby nam o czymś ważnym. A jeśli dodać do tego dobry montaż, „fajne” zdjęcia oraz poprawne udźwiękowienie filmu (co jest chyba najgorszą „zmorą” filmów amatorskich), droga do sukcesu wydaje się już bliska. Podczas IV PPASF najbliższy owego „ideału” był bez wątpienia Bartosz Kruhlik, który w taki właśnie sposób opowiedział nam historię o swojej babci, której narracja o swoim życiu niejako zmusza widza do wielu, można powiedzieć filozoficznych pytań o Byt, Boga, Jutro...

Reasumując, jeszcze raz wielkie dzięki wszystkim tym, dzięki którym IV PPASF mógł się odbyć, a szczególnie autorom filmów biorących udział w przeglądzie, których zachęcamy już teraz do udziału w jubileuszowej V odsłonie PPASF. Laureatom serdecznie gratulujemy, pozostałym życzymy powodzenia w kolejnych przeglądach. Serdeczne podziękowania dla Burmistrza Miasta Przeworsk za objęcie Patronatem Honorowym IV PPASF, oraz patronom medialnym: Gazecie Jarosławskiej, Internetowej Gazecie AKF SAWA oraz internetowemu portalowi Independent.pl - Polska Kultura Niezależna. Ponadto zdając sobie sprawę, iż ocenianie filmów fabularnych razem z dokumentalnymi nie jest najlepszym rozwiązaniem mam nadzieję, iż w roku następnym rozdzielimy te kategorie także w ocenie i nagrodach. Jeśli chodzi o animacje to wiem, że jest coraz więcej twórców i w tej dziedzinie sztuk wizualnych, jednakże w świecie filmu amatorskiego nie jest to jeszcze tak popularny jak fabuła czy dokument rodzaj twórczości filmowej, wymagający z pewnością także plastycznego przygotowania. Na koniec jeszcze raz zachęcam wszystkich twórców kina niezależnego vel amatorskiego vel off'owego a szczególnie autorów filmów animowanych do zgłaszania swych dzieł na nasz kolejny przegląd.

 

stativppasf.jpg Gabriel Manowiec
kierownik przeglądu

 
 
 
   
relacja w TVP Rzeszów - 16 listopada (poniedziałek) - godz 17.30
oraz do obejrzenia tutaj
 
 
 
 
 
 

fotorelacja - aska&jolka

 

 

 

 

PPASF - „Przeworski Przegląd Amatorskiej Sztuki Filmowej”

  PROTOKÓŁ III PPASF

iiippasf_plakat.jpg

  

Tegoroczna, trzecia już edycja Przeworskiego Przeglądu Amatorskiej Sztuki Filmowej odbyła się 29 listopada od godziny 15 - ej w Miejskim Ośrodku Kultury im. Oskara Kolberga w Przeworsku. Nadesłanych zostało 14 amatorskich filmów (w tym 4 animacje), spośród których zgromadzona publiczność wybrała najlepsze. W kategorii FILM (dokumentalny, fabularny, reportaż) publiczność w liczbie 31 osób (liczba zwróconych kart do głosowania) wybrała oraz przyznała NAGRODĘ PUBLICZNOŚCI obrazowi „Klej”zrealizowanemu przez Przemysława Filipowicza z Bolesławca, który przypomnijmy, w roku ubiegłym zdobył Grand Prix przeglądu za film „Pan Chlebek”.

W kategorii ANIMACJA Nagrodę Publiczności otrzymał Bartek Cebula z Kff ZOOM art z MOK Przeworsk za animację „Kalamazoo”. Ponadto po raz pierwszy została przyznana NAGRODA DLA NAJLEPSZEGO FILMU Z PODKARPACIA również wybierana głosami zgromadzonego audytorium, któremu w tym miejscu wielkie dzięki za przybycie i głosowanie, bo przecież to Wasze głosy wyłoniły zwycięzców. Nagrodę tę zdobyły Anna Bączkowska i Aleksandra Stącel z Kff ZOOM art z MOK Przeworsk za film „Przeworsk nasz”.

 

 

Najlepszym filmem III PPASF okazał się film DYMY zrealizowany przez Irexa Janiona z Zwellinder Film Group z Przemyśla, który jednogłośną decyzją jury w składzie: 

Wacław Szewczyk - AKF SAWA Warszawa

Gabriel Manowiec - MOK Przeworsk

Agata Lewko - MOK Przeworsk 

stat_iiippasf.jpg

zdobył GRAND PRIX III PPASF. Jednakże podziękowania i słowa uznania należą się całej ekipie ZFG z Przemyśla, która rokrocznie nadsyła filmy na nasz przegląd uczestnicząc także w festiwalu W tym roku, nie wiem, być może nie licząc na nagrodę (sic.!), a może z powodu niefortunnego terminu przeglądu tj. w dniu andrzejkowych ostatków, nie było delegacji z Przemyśla, a szkoda gdyż nie mogliśmy wręczyć nagrody oraz statuetki III PPASF zwycięzcy. Po projekcjach filmów konkursowych podczas zliczania głosów oraz obrad jury wyświetlone zostały filmy laureatów poprzednich edycji tj. film Toples z ZFG z Przemyśla laureata I PPASF oraz film wspomnianego wyżej Przemysława Filipowicza z Bolesławca ”Pan Chlebek” laureata Grand Prix II PPASF. Ponadto zaprezentowany został krótki trailer filmu „Wąskim torem”zrealizowanego przez Klub fotograficzno - filmowy kff ZOOM art z MOK Przeworsk.


Laureatom serdecznie gratulujemy życząc dalszych sukcesów a wszystkim autorom filmów biorących udział w naszym przeglądzie bardzo dziękujemy i zapraszamy do udziału w kolejnych edycjach Przeworskiego Przeglądu Amatorskiej Sztuki Filmowej

Serdeczne podziękowania należą się też fundatorom nagród czyli Dyrektorowi MOK oraz Burmistrzowi Miasta Przeworsk a także patronom medialnym: portalowi internetowemu INDEPENDENT – Polska Kultura Niezależna (http://www.independent.pl/), Portalowi internetowemu Mlodyturysta.pl (http://www.mlodyturysta.pl/) oraz gazecie internetowej Amatorskiego Klubu Filmowego SAWA z Warszawy (http://www.akfsawa.com ) a szczególnie panu Wacławowi Szewczykowi - Redaktorowi Naczelnemu Gazety AKF SAWA - "Non Profi News", który po raz drugi przybył na nasz przegląd i jako członek jury przyznającego Grand Prix III PPASF zechciał dokonać krótkiego podsumowania przeglądu i prezentowanych filmów.


Reasumując chciałbym przywołać słowa podsumowania z roku poprzedniego podkreślające to, iż formuła oceniania filmów wyłącznie przez zgromadzoną publiczność nie jest najlepsza i obiektywna. I po raz kolejny mam nadzieję, a w tym roku także wiarę, iż w kolejnych edycjach przeglądu zostanie wreszcie powołane kompetentne jury, które dokona fachowej oceny prezentowanych filmów a Nagroda Publiczności będzie z pewnością cennym uzupełnieniem właściwego werdyktu.


Gabriel Manowiec – kierownik przeglądu                  

  fotorelacja - Agatta

Patronat Medialny:   logo_mlodyturysta.pl_2.jpg

 

akf_sawa.jpg

                                                                       independentlogo.jpg           

 

 


 
 

Historia

Od 2006 roku w MOK w Przeworsku organizowany jest „Przeworski Przegląd Amatorskiej Sztuki Filmowej”. Idea przeglądu zrodziła się pod wpływem również nowo powstałego w 2006 roku Dyskusyjnego Klubu Filmowego „małe kino WIELKIE FILMY”. Okazało się, iż zainteresowanie filmem, oczywiście tym bardziej ambitnym, jest dosyć duże a z każdym DKF-owym seansem liczba widzów wzrastała. Stąd też zrodził się pomysł zorganizowania przeglądu filmów amatorskich, który po raz pierwszy odbył się 16 września 2006 roku. Na przegląd zgłoszonych zostało 16 filmów (15 na cyfrowych nośnikach oraz 1 na nośniku VHS) autorów z różnych stron Polski, jednakże z przeważającą liczbą filmów z Podkarpacie oraz kilka filmów tzw. „bonusowych”, wypełniających przestrzeń wytworzoną w trakcie zliczania głosów oddanych przez publiczność, która po obejrzeniu 16 różnych gatunkowo i tematycznie filmów zgłoszonych do przeglądu wybrała film zrealizowany przez przemyską grupę filmową Zwellinder Film Group pt. „Toples”. Zwycięzcy otrzymali statuetkę I PPASF, zaprojektowaną przez Henryka Cebulę a wykonaną przez Ryszarda Jabłońskiego z Jarosławia oraz nagrodę pieniężną ufundowaną przez MOK oraz Urząd Miasta Przeworsk. Ponadto wyróżniono dwa filmy, które również wysoko zostały ocenione przez zebrane, dosyć liczne, jak na Przeworsk, audytorium, a mianowicie „Kobiety” film Adama Uryniaka z Rzeszowa oraz „KK” Pawła Łukomskiego z Białej Podlaskiej. Rok później odbył się II Przeworski Przegląd Amatorskiej Sztuki Filmowej. Zgromadzona publiczność, po obejrzeniu filmów zgłoszonych do przeglądu w kategorii FILM (dokumentalny, fabularny, reportaż) wybrała oraz przyznała NAGRODĘ PUBLICZNOŚCI obrazowi zrealizowanemu przez Mikołąja Walenczykowskiego z Bydgoszczy pt. „Kilka stopni niżej?”. Ponadto wyróżniono cztery filmy, a mianowicie humorystyczny ERO - WYKŁAD autorstwa Irexa Janiona z przemyskiej grupy filmowej Zwellinder Film Group, POLSKI WEEKEND - autora z Chorzowa kryjącego się pod pseudonimem“Jaszczur”, sensacyjna fabuła DOLINIARZE Pawła Łukomskiego z Białej Podlaskiej oraz, można powiedzieć, klimatyczna, poetycko-humorystyczna opowieść BALLADA O MAJTKU BOŻYM Karola Godka z Jasła. Natomiast w kategorii ANIMACJA publiczność wyróżniła film BUKOWSKI autorstwa Tomasza Boniewskiego z Łodzi oraz, nie przyznając I nagrody, wybrała 2 filmy

STANISŁAW WYSPIAŃSKI Aleksandry Toczek z ZSP w Jarosławiu i ... (trzy kropki) Bartka Cebuli z Klubu Fotograficzno-Filmowego ZOOM art (MOK Przeworsk), które exeqwo zajęły II miejsce.

Jednakże najważniejszą nagrodę czyli GRAND PRIX II PPASF czyli statuetkę II PPASF bezapelacyjnie zdobył film PAN CHLEBEK Przemysława Filipowicza z Bolesławca.

Reasumując należy podkreślić, iż zdając sobie sprawę z niezbyt szczęśliwej i nie zawsze obiektywnej formuły oceniania filmów tylko i wyłącznie przez zgromadzoną publiczność mam nadzieję, iż w kolejnych edycjach przeglądu zostanie powołane kompetentne jury, które dokona fachowej oceny prezentowanych filmów a Nagroda Publiczności będzie tylko, z pewnością, cennym uzupełnieniem właściwego werdyktu.

Gabriel Manowiec

Zmieniony ( 03.12.2012. )
 
© 2021 Miejski Ośrodek Kultury w Przeworsku
Joomla! is Free Software released under the GNU/GPL License.