Facebook

Rok Kolberga 2014

 

Oskar Kolberg
1814 - 1890

biogram

 

 

Aktualności arrow Międzynarodowy Dzień Ziemi
Międzynarodowy Dzień Ziemi PDF Drukuj Email
Wpisał: Redaktor   
24.09.2008.


 
 
 
PROTOKÓŁ JURY KONKURSU PLASTYCZNEGO

CZ I.       CZ. II
 
PROTOKÓŁ JURY KONKURSU
 FORM ARTYSTYCZNYCH KREATYWNEGO RECYKLINGU
 
CZ. I            CZ. II
 
 
 
 
Wszelkich informacji na temat w/w przedsięwzięcia udziela p. Gabriel Manowiec tel (016) 648 79 11, wew. 21, e-mail: Ten adres e-mail jest ukrywany przed spamerami, włącz obsługę JavaScript w przeglądarce, by go zobaczyć lub p. Justyna Kałamarz tel.   (016) 648 79 01, e-mail:  Ten adres e-mail jest ukrywany przed spamerami, włącz obsługę JavaScript w przeglądarce, by go zobaczyć   
 

Miejski Ośrodek Kultury im. Oskara Kolberga w Przeworsku oraz Powiatowa Stacja Sanitarno – Epidemiologiczna w Przeworsku to główni organizatorzy przeworskich obchodów Międzynarodowego Dnia Ziemi i Zdrowia 2015. Tegoroczne obchody Międzynarodowego Dnia Ziemi były częścią ogólnopolskiej kampanii edukacyjnej nt. odnawialnych źródeł energii – "Z energią zmieńmy źródła". Natomiast hasłem przewodnim Światowego Dnia Zdrowia była w tym roku tematyka związana z bezpieczeństwem żywności. Obchody odbyły się 29 kwietnia br. w przeworskim MOK-u.

Tegoroczne obchody rozpoczęliśmy od organizowanego od kilku już lat konkursu małych form teatralnych, który oceniało jury w składzie: Ryszard Trelka – Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Przeworsku, Witold Adrian – kierownik referatu GGGROŚ Urzędu Miasta Przeworska, Bożena Siwiecka z przeworskiego MOK-u oraz Klaudia Krupa ze Starostwa Powiatowego w Przeworsku. Po obejrzeniu prezentacji 3 grup konkursowych w I kategorii wiekowej /dzieci przedszkolne/ jury postanowiło, iż: I miejsce otrzyma grupa "Promyczki" z Przedszkola Sióstr Miłosierdzia w Przeworsku za przedstawienie "Świeżo posprzątane". II nagroda trafiła do grupy "Pajace, smerfy" z Przedszkola Miejskiego nr 2 w Przeworsku za pantomimę "Wiatraki i słońce". Na najniższym III stopniu podium stanęły dzieci z grupy "Perełki" z Przedszkola Niepublicznego pn. "Ochronka św. Józefa" z Nowosielec za spektakl "Bezpieczeństwo żywności".

W przerwie, podczas której jury udało się na obrady oceniające prezentacje teatralne wystąpił Dziecięcy Zespół Taneczny "Plusik" z przeworskiego MOK-u. Po występach tanecznych odbyło się uroczyste wręczenie nagród laureatom konkursów realizowanych w ramach naszych obchodów. Największym zainteresowaniem, jak co roku, cieszył się konkurs plastyczny, na który wpłynęło 179 prac w 4 kategoriach wiekowych: I - dzieci przedszkolne - 47 prac, II - uczniowie z klas I- III szkoły podstawowej – 70 prac, III - uczniowie z klas IV- VI szkoły podstawowej 40 prac, IV – uczniowie gimnazjum – 28 prac. Jury konkursu plastycznego, w skład, którego weszli: Halina Superson z Muzeum w Przeworsku. Zespół Pałacowo – Parkowy, Justyna Kałamarz z przeworskiego SANEPID-u oraz Janusz Olech z MOK Przeworsk postanowiło przyznać następujące nagrody i wyróżnienia: kat. I: I miejsce – Emilia Szołek – Przedszkole Miejskie nr 2 w Przeworsku, II miejsce – Szymon Kotliński – Zespół Szkół w Studzianie, III miejsce – Marcelina Słota – Przedszkole Miejskie nr 3 w Przeworsku, wyróżnienie: Kinga Jarosz – Szkoła Podstawowa nr 3 w Przeworsku, kat. II: I miejsce – Alicja Manowiec – Zespół Szkół w Tryńczy, II miejsce – Hubert Czyrny – Szkoła Podstawowa w Ubieszynie, III miejsce – Kacper Długoń – Szkoła Podstawowa w Ubieszynie, wyróżnienie: Katarzyna Pisarczyk – Szkoła Podstawowa w Majdanie Sieniawskim, kat III: I miejsce – Franciszek Rzeszutek – Zespół Szkół w Zarzeczu, II miejsce – Izabela Krajewska – Zespół Szkół w Tryńczy, III miejsce – Wiktoria Gałka – Szkoła Podstawowa w Majdanie Sieniawskim, kat. IV: I miejsce – Jakub Marcińczak – Publiczne Gimnazjum im. Jana Pawła II w Zarzeczu, II miejsce – Karolina Aleksander – Publiczne Gimnazjum im. Jana Pawła II w Zarzeczu, III miejsce – Agnieszka Solska – Gimnazjum im. Anny Janke w Adamówce. Z uwagi na kategorię wiekową komisja oceniająca dopuściła 6 prac najmłodszych uczestników konkursu w formacie A4.

W ramach naszych obchodów po raz pierwszy zorganizowany został konkurs, którego głównym celem była promocja oraz ukazanie piękna naszego powiatu, malowniczych i ciekawych miejsc pod względem przyrodniczym i turystycznym niepublikowanych w przewodnikach. Uczestnicy konkursu „Moja okolica – ciekawa i tajemnicza” mieli do wyboru 2 formy zaprezentowania swoich konkursowych prac: film lub prezentacja multimedialna trwająca maksymalnie 5 minut. Na konkurs wpłynęło 8 prezentacji multimedialnych w dwóch kategoriach wiekowych: I - uczniowie z klas IV- VI szkoły podstawowej – 4 prezentacje, II – uczniowie z klas I-III Gimnazjum – 4 prezentacje. Komisja oceniająca w składzie: Justyna Kałamarz z przeworskiego SANEPID-u, Gabriel Manowiec oraz Janusz Olech z przeworskiego MOK-u postanowiła, iż w I kategorii I miejsce zdobyła grupa ze Szkoły Podstawowej w Białobokach w składzie: Maria Homik, Anna Balawender oraz Magdalena Solarz. II miejsce przypadło w udziale uczniom z Zespołu Szkół w Nowosielcach: Oliwii Wojciechowskiej, Jakubowi Becli oraz Kacprowi Wołowcowi. III miejsce na podium zajęło dziewczęce trio w składzie: Kornelia Rachwał, Weronika Pączka oraz Katarzyna Kojder także z Zespołu Szkół w Nowosielcach. Natomiast w kategorii II triumfowała Karolina Galińska z Publicznego Gimnazjum im. Jana Pawła II w Zarzeczu. II nagroda trafiła w ręce duetu tworzonego przez Paulinę Kuras oraz Weronikę Cielec także z Publicznego Gimnazjum im. Jana Pawła II w Zarzeczu. III miejsce wywalczyły dziewczyny z Gimnazjum im. św. Jana Kantego w Tryńczy w składzie: Gabriela Baran, Gabriela Kiełbowicz oraz Agnieszka Janusz.

Ostatnim roztrzygniętym konkursem był kryjący się pod tajemniczo brzmiącą nazwą, Konkurs Form Artystycznych Kreatywnego Recyklingu. Ta sama komisja, która oceniała konkurs plastyczny po zapoznaniu się ze 9 pracami w 3 kategoriach wiekowych: I - dzieci przedszkolne – 1 praca, II – uczniowie z klas I- III szkoły podstawowej – 5 prac, III - uczniowie z klas IV- VI szkoły podstawowej – 3 prace postanowiła przyznać następujące nagrody i wyróżnienia: kat. I: miejsce – Grupa „Promyczki” – Przedszkole Miejskie nr 2 w Przeworsku, kat. II: I miejsce – Amelia Słonina – Szkoła Podstawowa nr 1 w Przeworsku, II miejsce – Julia Wojciechowska – Szkoła Podstawowa nr 1 w Przeworsku, III miejsce – Kamila Chomik – Szkoła Podstawowa nr 1 w Przeworsku, wyróżnienie – Julia Czech – Szkoła Podstawowa nr 1 w Przeworsku, wyróżnienie – Filip Czerwonka – Szkoła Podstawowa nr 1 w Przeworsku. kat III: I miejsce – Kamila Dusza, Karolina Dryniak – Zespół Szkół w Urzejowicach, II miejsce – Natalia Bednarz – Zespół Szkół w Nowosielcach, III miejsce – Natalia Wąsacz, Nikola Kasprzyk – Zespół Szkół w Urzejowicach

Kolejnym punktem programu była konferencja pn. "Bezpieczeństwo żywności oraz energia odnawialna jako generator egzystencji". Zaproszonych gości, wśród których znaleźli się m.in. Członek Zarządu Województwa Podkarpackiego Lucjan Kuźniar, Podkarpacki Państwowy Wojewódzki Inspektor Sanitarny Katarzyna Siekierzyńska-Zapała, dyrektor oddziału terenowego Agencji Rynku Rolnego w Rzeszowie Andrzej Wróbel, Starosta Powiatu Przeworskiego Zbigniew Kiszka, Wójt Gminy Przeworsk Daniel Krawiec, Wójt Gminy Gać -Grażyna Pieniążek, Wójt Gminy Tryńcza Ryszard Jędruch, Wójt Gminy Zarzecze Wiesław Kubicki, radny sejmiku województwa podkarpackiego, kierownik ARIMR Przeworsk Tomasz Bury oraz przedstawiciele kół gospodyń wiejskich, powitał Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Przeworsku Ryszard Trelka oraz Burmistrz Miasta Przeworska Leszek Kisiel.

W programie konferencji oscylującej wokół tegorocznych haseł dnia ziemi i zdrowia znalazło się 5 wystąpień zaproszonych prelegentów oraz pokaz multimedialnych prezentacji laureatów konkursu „Moja okolica – ciekawa i tajemnicza”. Jako pierwsza na scenę została zaproszona Renata Węgrzyn - zastępca Państwowego Powiatowego Inspektora Sanitarnego w Przeworsku, która opowiedziała o chorobach przenoszonych drogą pokarmową. Druga prezentacja przygotowana przez Grażynę Biały - pracownika sekcji żywności PSSE z Przeworska obejmowała zagadnienia traktujące o informacjach zawartych na etykietach spożywczych. W kolejnym wystąpieniu o znaczeniu lasów sieniawskich dla człowieka opowiadał Bartłomiej Szkamruk z Nadleśnictwa Sieniawa. Natomiast zarys problematyki związanej z zagrożeniami przy produkcji żywności zaprezentowała Irena Puszkarz – pielęgniarka epidemiologiczna SPZOZ w Jarosławiu. Konferencję zamknęła krótka prezentacja multimedialna na temat odnawialnych źródeł energii przygotowana przez przedstawiciela firmy SUNTRANS Annę Mroszczyk. Dziękując wszystkim prelegentom i niejako podsumowując całą konferencję głos zabrał Członek Zarządu Województwa Podkarpackiego Lucjan Kuźniar, Podkarpacki Państwowy Wojewódzki Inspektor Sanitarny Katarzyna Siekierzyńska-Zapała oraz Starosta Powiatu Przeworskiego Zbigniew Kiszka.

Ostatnim punktem programu tegorocznych obchodów było otwarcie pokonkursowej wystawy w Galerii MOK oraz na degustacja potraw przygotowanych przez młodzież trzech szkół gastronomicznych powiatu przeworskiego w ramach konkursu żywieniowego „Potrawy dla zdrowia i zabawy”. W tym konkursie decyzję o przyznanych nagrodach podjęli wszyscy delektujący się w smacznych potrawach przygotowanych przez młodzież. Komisja odpowiedzialna za przeliczenie głosów, w skład której weszli: Agnieszka Ciszewska oraz Kamila Zygmunt z PSSE Przeworsk oraz Gabriel Manowiec z MOK Przeworsk po przeliczeniu głosów stwierdziła, iż: I miejsce /400 zł/– otrzymał Zespół Szkół Rolniczych w Zarzeczu, II miejsce /300 zł/ trafiło w ręce kucharzy z Zespołu Szkół w Kańczudze, natomiast III miejsce /200 zł/ przypadło w udziale młodzieży z Zespołu Szkół Zawodowych w Przeworsku. Obchody zakończyło wręczenie nagród laureatom konkursu przez Starostę Powiatu Przeworskiego Zbigniewa Kiszkę, który je ufundował.

Tegorocznym obchodom Międzynarodowego Dnia Ziemi i Zdrowia towarzyszyła prezentacja szkół ponadgimnazjalnych. Ponadto dzięki przedstawicielom SPZOZ w Przeworsku można było zapisać się na mammografię i cytologię a także można było zmierzyć sobie poziomu glukozy we krwi, ciśnienie oraz BMI..

Reasumując składamy serdeczne podziękowania dla wszystkich, którzy wsparli nasze działania związane z organizacją Międzynarodowego Dnia Ziemi i Zdrowia 2015 a w szczególności: Urzędowi Marszałkowskiemu Województwa Podkarpackiego za ufundowanie nagród dla laureatów konkursów organizowanych w ramach naszych obchodów oraz sfinansowanie pokazu i degustacji produktów regionalnych, Urzędowi Miasta Przeworska za dofinansowanie zakupu nagród dla laureatów konkursów, pamiątkowych gadżetów z logo MDZiZ 2015 a także sfinansowanie wydruku pamiątkowych katalogów, dla Starostwa Powiatowego w Przeworsku za ufundowanie nagród dla laureatów konkursu żywieniowego, dla przeworskiego SANEPID-u z panią Justyną Kałamarz na czele za dofinansowanie zakupu nagród dla laureatów konkursów  za współorganizację tegorocznych obchodów, dla Marcina Bednarza za część projektu tegorocznego loga MDZiZ 2015, które tradycyjnie już znalazło się także na pamiątkowych t-shirtach., Przeworskiemu Stowarzyszeniu Społeczno – Kulturalnemu ANIME za współorganizację obchodów, dla wszystkich jurorów konkursów i prelegentów konferencji, zaproszonych gości, dla przedstawicieli SPZOZ z Przeworska za prozdrowotne i profilaktyczne działania w postaci badań, dla ZSP w Jarosławiu za animacje o tematyce ekologicznej oraz prezentację szkoły, dla wszystkich pozostałych szkół ponadgimnazjalnych za prezentacje, zespołowi tanecznemu Plusik oraz dla wszystkich uczestników i laureatów konkursów i ich opiekunów, których już teraz zachęcamy do udziału w przyszłorocznych obchodach.

Mamy również nadzieję, iż cel tegorocznych obchodów czyli szeroko rozumiana edukacja ekologiczna i zdrowotna został osiągnięty a wszystkim zainteresowanym naszymi działaniami na rzecz Ziemi i Zdrowia bliższe stały się kwestie związane z ochroną środowiska i zdrowia a zwłaszcza te związane z tegorocznymi hasłami „Z energią zmieńmy źródła” oraz „Bezpieczna żywność”.


 
Gabriel Manowiec
 

 
 
 


 
 
 

 
 
 
 
 
 

 
Patronat medialny:
 
 
 
 
 

 
 
 

 

Miejski Ośrodek Kultury im. Oskara Kolberga w Przeworsku oraz Powiatowa Stacja Sanitarno – Epidemiologiczna w Przeworsku to główni organizatorzy przeworskich obchodów Międzynarodowego Dnia Ziemi i Zdrowia 2014. Tegoroczne obchody Międzynarodowego Dnia Ziemi były częścią ogólnopolskiej kampanii edukacyjnej dla klimatu pt. "Zmieniaj nawyki - nie klimat!" prowadzonej od września 2013 do końca czerwca 2014 roku przez Fundację Ośrodka Edukacji Ekologicznej. Natomiast hasłem przewodnim Światowego Dnia Zdrowia była w tym roku tematyka związana z chorobami wektorowymi. Obchody odbyły się w dniach 24 – 25 kwietnia br.

W pierwszym, nazwijmy go, konkursowym, dniu obchodów odbyły się 2 konkursy: konkurs małych form teatralnych oraz organizowany po raz pierwszy i na pewno nie ostatni, cieszący się dużym zainteresowaniem konkurs mody ekologicznej "Eko-Trendy". Oba konkursy oceniało jury w składzie: Ryszard Trelka – Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny oraz Agnieszka Ciszewska z przeworskiego Sanepidu a także Marta Słonina reprezentująca Powiat Przeworski oraz Bożena Siwiecka z przeworskiego MOK-u. W konkursie małych form teatralnych zaprezentowało się 5 grup. Po prezentacjach konkursowych szanowne grono jurorów postanowiło, iż: I nagroda trafi do grupy teatralnej Bajanie ze Szkoły Podstawowej nr 1 w Przeworsku za przedstawienie "Zdrowy Czerwony Kapturek", II miejsce zdobyły dzieci z grupy "Smerfy" z Przedszkola Miejskiego nr 2 w Przeworsku za spektakl "Nie chorujemy, bo się szczepimy", III miejsce przypadło w udziale 5-osobowemu zespołowi z grupy "Boże Słoneczka" z Przedszkola Niepublicznego w Nowosielcach za przedstawienie "Eko-królewna". Ponadto jury przyznało 2 równorzędne wyróżnienia dla 3 artystów z grupy "Boże Słoneczka" z Przedszkola Niepublicznego w Nowosielcach za przedstawienia "Zmieniaj nawyki, nie klimat" oraz "Eko-Superman".

W konkursie mody ekologicznej udział wzięło 41 uczestników z 10 placówek edukacyjnych. W związku z tak dużą liczbą prezentacji jurorzy nie mieli łatwego zadania w wyborze zwycięzców. A to wszystko za sprawą przepięknych, bardzo pomysłowych strojów wszystkich uczestników konkursu. W tym miejscu serdeczne podziękowania dla opiekunów, rodziców i pedagogów za trud pracy w przygotowaniu i wykonaniu tych ekologicznych kreacji. Konkurs podzielony został na 3 kategorie wiekowe: I - dzieci przedszkolne, II - uczniowie z klas I- III szkoły podstawowej oraz III - uczniowie z klas IV- VI szkoły podstawowej oraz uczniowie gimnazjum. W kategorii I zwyciężyły dzieci z Przedszkola Miejskiego w Sieniawie, II miejsce zajęły dzieci z oddziału przedszkolnego przy Szkole Podstawowej nr 1 w Przeworsku, III miejsce na podium przypadło dzieciom z oddziału przedszkolnego Zespołu Szkół w Chałupkach. W tej kategorii wiekowej wyróżnione zostały także dzieci z Przedszkola Miejskiego nr 2 w Przeworsku. W kategorii II jurorzy postanowili, iż I miejsce otrzymają uczniowie z Zespołu Szkolno – Gimnazjalnego w Siedleczce, II miejsce uczniowie z Zespołu Szkół w Grzęsce, natomiast III miejsce zajęła Julia Żak ze Szkoły Podstawowej w Siennowie. W kategorii III zostały przyznane tylko 2 nagrody. Najwyższe miejsce na podium zajęły 2 uczennice z Zespołu Szkół w Jaworniku Polskim, II miejsce zajęła uczennica z Zespołu Szkół w Urzejowicach.

W przerwie, w której jury dokonywało wyboru najlepszych prezentacji teatralnych i "Eko-trendy" wyświetlone zostały animacje laureatów tegorocznej edycji konkursu plastycznego "Zagrożenia środowiska naturalnego człowieka" a także krótki film nt. chorób wektorowych. Ponadto wystąpił zespół taneczny Plusik młodszy i Plusik Starszy działający przy naszym ośrodku.

Pierwszego dnia obchodów wręczone zostały także nagrody laureatom konkursu plastycznego, których prace wraz z pracami laureatów tegorocznej edycji konkursu plastycznego "Zagrożenia środowiska naturalnego człowieka" organizowanego przez Zespół Szkół Plastycznych z Jarosławia, stanowiły część dekoracyjną sceny, na której prezentowali się młodzi artyści, oraz konkursu literackiego. Jury konkursu plastycznego, w skład którego weszli: Halina Superson – plastyk (Muzeum w Przeworsku. Zespół Pałacowo – Parkowy),Włodzimierz Gązwa – plastyk (Szkoła Podstawowa nr 1 w Przeworsku), Agnieszka Bernacka – plastyk (Gimnazjum nr 1 w Przeworsku) oraz Janusz Olech – plastyk (MOK Przeworsk) po zapoznaniu się ze 123 pracami plastycznymi w 3 kategoriach wiekowych: I- dzieci przedszkolne - 7 prac, II - uczniowie z klas I- III szkoły podstawowej – 71 prac, III - uczniowie z klas IV- VI szkoły podstawowej oraz uczniowie gimnazjum – 45 prac, w związku z niewielką ilością prac w I kategorii postanowiła połączyć I i II kategorię i przyznać w tej kategorii następujące nagrody i wyróżnienia: I miejsce - Sara Manowiec z Zespołu Szkół w Tryńczy, II miejsce - Karolina Brzyska ze Szkoły Podstawowej w Majdanie Sieniawskim, III miejsce – Alicja Manowiec z Zespołu Szkół w Tryńczy. Wyróżnienia trafiły do rąk: Nikoli Chudy z Przedszkola Miejskiego nr 2 w Przeworsku, Karoliny Fryźlewicz ze Szkoły Podstawowej nr 1 w Przeworsku i Alicji Działo ze Szkoły Podstawowej w Majdanie Sieniawskim. Natomiast w kategorii III I miejsce zdobył Rafał Rubin z Zespołu Szkół w Gorzycach, II miejsce otrzymała Gabriela Majkut z Zespołu Szkół w Zarzeczu, a dwa III miejsca trafiły do Sandry Korzystki z Zespołu Szkół w Gorzycach oraz Sary Bieleckiej z Zespołu Szkół w Tryńczy. Ponadto jury postanowiło wyróżnić: Renatę Czerwonkę z Zespołu Szkół w Zarzeczu, Martynę Pieniążek ze Szkoły Podstawowej nr 1 w Przeworsku oraz Natalię Bluczak z Zespołu Szkół w Zarzeczu.

Konkurs literacki oceniało jury w składzie: Krystyna Piela - Neuberg - polonista, Bożena Siwiecka – polonista oraz Gabriel Manowiec – animator kultury w MOK Przeworsk. Komisja oceniająca po zapoznaniu się z utworami literackimi 16 osób, w tym: kat I /uczniowie z klas I- III szkoły podstawowej/ – brak zgłoszeń, kat II /uczniowie z klas IV- VI szkoły podstawowej/– 3 autorów, kat III /uczniowie gimnazjum/– 13 autorów, postanowiło nagrodzić i wyróżnić następujące osoby: w kat. II - I miejsce trafiło do Małgorzaty Dyndał, II miejsce zajęła Oliwia Pokrywka a III miejsce Gabriela Zwolińska ze Szkoły Podstawowej bł. ks. J. Popiełuszki w Majdanie Sieniawskim.

Kategoria III została podzielona na dwie podkategorie: poezja i proza. W kat. III – poezja zwyciężyła Dominika Wereszczyńska z Zespołu Szkół w Zarzeczu, II nagrodę zdobyła Justyna Lisztoń z Zespołu Szkół w Zarzeczu a III miejsce otrzymał Piotr Sebzda z Gimnazjum nr 1 im. Kardynała S. Wyszyńskiego w Przeworsku. Jury wyróżniło także Aleksandrę Zabłocką z Gimnazjum nr 1 im. Kardynała S. Wyszyńskiego w Przeworsku oraz Gabrielę Bar z Zespołu Szkół w Studzianie. Natomiast w kat. III – proza I miejsce zajęła Zuzanna Piróg z Gimnazjum nr 1 im. Kardynała S. Wyszyńskiego w Przeworsku, II miejsce wywalczył Kacper Tonia również z Gimnazjum nr 1 im. Kardynała S. Wyszyńskiego w Przeworsku a III nagroda trafiła do Michała Zająca z Zespołu Szkół z Zarzeczu. Wyróżnienie otrzymała Aneta Kucza z Zespołu Szkół z Zarzeczu.

W drugim dniu obchodów w sali klubowej przeworskiego MOK-u odbył się panel dyskusyjny na temat aktualnych trendów w zakresie eksploatacji alternatywnych źródeł energii oraz gospodarki surowcami wtórnymi i odpadami. Podczas spotkania głos zabrał pan Andrzej Kulig - Dyrektor Departamentu Ochrony Środowiska Urzędu Marszałkowskiego w Rzeszowie, pan Ryszard Trelka - Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Przeworsku, pani Renata Węgrzyn – kierownik Oddziału Epidemiologii z przeworskiego SANEPID-u, pan Lucjan Kuźniar – Wicemarszałek Województwa Podkarpackiego, pan Aleksander Weselak z firmy „Solartime” oraz pan Henryk Pelc – Przewodniczący Osiedla Mieszkaniowego nr 6 w Przeworsku. Po wystąpieniach i dyskusji dzięki firmie VITAL – MED z Przeworska można było dokonać pomiaru ciśnienia krwi, poziomu cukru, BMI oraz uzyskać poradę lekarską.

 

Ponadto od godzin porannych odbyła się akcja nasadzania drzewek i krzewów ozdobnych m.in. na Osiedlowym Parku Wypoczynku i Rekreacji przy ul. Kasprowicza w Przeworsku, gdzie w godzinach wieczornych odbyła się część rekreacyjna obchodów. Spośród licznych atrakcji (m.in. występ zespołu cygańskiego „Manolo”, turniej petanke, kiermasz wyrobów artystycznych członków Przeworskiego Uniwersytetu III Wieku, aukcja rodzinna nasadzania drzewek, Światełko do Nieba) najciekawszą inicjatywą był organizowany po raz pierwszy w Przeworsku pokaz psów nierasowych. W pierwszej części odbył się pokaz psich umiejętności i posłuszeństwa przygotowany przez Amatorski Klub Psich Sportów „Run & Jump” z Przeworska. W drugiej, konkursowej części pokazu właściciele prezentowali swoje czworonogi. Spośród kilkunastu psów biorących udział w pokazie zwyciężył pies o imieniu Clifford. Wszystkim uczestnikom wręczono dyplomy i upominki. Obchody zakończył koncert hip-hop'owy.

Składamy serdeczne podziękowania dla wszystkich, którzy wsparli nasze działania związane z organizacją Międzynarodowego Dnia Ziemi i Zdrowia 2014 a w szczególności: Wojewódzkiemu Funduszowi Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Rzeszowie. Oddział w Przemyślu za dofinansowanie nagród dla laureatów konkursów organizowanych w ramach naszych obchodów, dla przeworskiego SANEPID-u z panią Justyną Kałamarz na czele za współorganizację tegorocznych obchodów, dla Marcina Bednarza za projekt tegorocznego loga MDZiZ 2014, które tradycyjnie już znalazło się także na pamiątkowych t-shirtach oraz przypinkach, Przeworskiemu Stowarzyszeniu Społeczno – Kulturalnemu ANIME za współorganizację obchodów, dla wszystkich jurorów konkursów i prelegentów panelu, dla ZSP w Jarosławiu za wystawę prac plastycznych i animacje, sponsorom tj. firmie VITAL-MED, „Vision Optyk” i „Man's Field” za wsparcie finansowe i rzeczowe zadania, firmie „Falck” za pokaz sprzętu ratowniczego, zespołom tanecznym Plusik młodszy i Plusik starszy, dla Amatorskiego Klubu Psich Sportów „Run & Jump” z Przeworska oraz dla wszystkich uczestników i laureatów konkursów i ich opiekunów, których już teraz zachęcamy do udziału w przyszłorocznych obchodach.

Mamy również nadzieję, iż cel tegorocznych obchodów czyli szeroko rozumiana edukacja ekologiczna i po części także zdrowotna został osiągnięty a wszystkim zainteresowanym naszymi działaniami na rzecz Ziemi i Zdrowia bliższe stały się kwestie związane z ochroną środowiska i zdrowia a zwłaszcza te związane z tegorocznymi hasłami „Zmieniaj nawyki – nie klimat”, „Choroby wektorowe”.


Gabriel Manowiec

 

 
logomdziz13.jpg
 
 
Konkurs na plakat- protokół jury

Konkurs piosenki - protokół jury
Konkurs małych form teatralnych - protokół jury 
 
 

Tegoroczna tematyka, wokół której oscylowały wszystkie działania obchodów Międzynarodowego Dnia Ziemi i Zdrowia 2013, organizowanych już po raz ósmy przez Miejski Ośrodek Kultury im. Oskara Kolberga w Przeworsku, związana jest z hasłem Światowego Dnia Ziemi 2013 - "Elektroodpady – proste zasady". Podobnie jak w latach ubiegłych współorganizatorami imprezy byli: Powiatowa Stacja Sanitarno – Epidemiologiczna w Przeworsku, która nasze obchody uzupełnia o elementy związane z promocją zdrowia oraz Przeworskie Stowarzyszenie Społeczno – Kulturalne ANIME, które z kolei pomagało nam przy konkursie na plakat oraz zbiórce elektrośmieci.

Temat segregacji, recyklingu i odzysku zużytego sprzętu elektrycznego i elektronicznego jest ważnym z punktu widzenia ochrony środowiska problemem, normy prawne, które obowiązują od wejścia Polski do UE nakładają na nas obowiązki dotyczące elektroodpadów. Obowiązki te dotyczą producentów, importerów, sprzedawców oraz konsumentów i porządkują system zbierania, recyklingu i przetwarzania zużytego sprzętu elektrycznego i elektronicznego. Nakładają obowiązek zbierania 4 kg zużytego sprzętu rocznie na jednego mieszkańca, w 2011 w Polsce zebrano 3,55 kg, dla porównania w Norwegii aż 16 kg. Właściwe postępowanie ze zużytym sprzętem to - ochrona środowiska, troska o zdrowie i kondycję człowieka oraz oszczędność surowców naturalnych na produkcję nowych urządzeń. Istotny jest przekaz - zużyty sprzęt elektryczny i elektroniczny to odpad niebezpieczny i jako taki, nie może być wyrzucany z innymi odpadami do śmietnika.

Większość zaplanowanych działań odbyła się19 kwietnia br. w sali widowiskowej MOK. Obchody rozpoczęliśmy od konkursu piosenki, podczas którego zaprezentowało się 19 wykonawców w 3 kategoriach wiekowych: I dzieci przedszkolne, II dzieci z klas I-III szkoły podstawowej, III dzieci z klas IV – VI szkoły podstawowej i gimnazjum. Oceny występów dokonała komisja w składzie: Krystyna Bednarska – Sanepid Przeworsk, Bożena Siwiecka – choreograf (MOK Przeworsk), Bożena Kolejko – muzyk (MOK Przeworsk). W kategorii I najbardziej przypadł jurorom do gustu występ Julii Panek z Oddziału Przedszkolnego Szkoły Podstawowej nr 2 w Przeworsku, która zajęła I miejsce. Zaraz za nią uplasowała się Magdalena Jedynak z Zespołu Szkół w Mirocinie. III miejsce zdobyło trio z Przedszkola Miejskiego nr 3 w Przeworsku tj. Marcelina Cieślak, Maja Tonia oraz Kaja Kowalik. Ponadto jury postanowiło wyróżnić: Nikolę Chudy i Hannę Walczak z Przedszkola Miejskiego nr 2 w Przeworsku, Zespół „Muchomorki”z Przedszkola Miejskiego nr 3 w Przeworsku oraz Emilię Żygadło z Punktu Przedszkolnego w Białobokach.

19mdziz346.jpg

Zanim rozpoczęły się przesłuchania konkursowe II kategorii wiekowej zdominowanej przez Szkołę Podstawową nr 2 w Przeworsku, w ramach działań prozdrowotnych inicjowanych przez przeworski SANEPID i jego aktywnego reprezentanta w osobie pani Justyny Kałamarz, odbyła się projekcja filmu animowanego „Moje serce”. Podobnie jak to było w przypadku najmłodszych wokalistów jury w II kategorii wiekowej przyznało również I, II i III miejsce. I tak na najwyższym miejscu na podium stanęła Zosia Sochacka. Drugie miejsce wyśpiewał sobie tercet w składzie: Sandra Trojnar, Kasia Obłoza, Kasia Krupa, Zuzanna Suszyło oraz Zosia Sochacka. Nagroda za zajęcie trzeciego miejsca trafiła w ręce duetu tworzonego przez Ninę Majczak i Julię Stanowską. Wyróżnione natomiast zostały Izabela Drabik i Julia Rosadzińska oraz trio Kasia Słysz, Zuzanna Suszyło i Anna Sobala. Niewielka liczba uczestników III kategorii miała niewątpliwie wpływ na decyzję jury, która w tej kategorii wiekowej przyznała tylko jedną nagrodę w postaci III miejsca dla Katarzyny Borcz ze Szkoły Podstawowej nr 2 w Przeworsku.

19mdziz19.jpg

Podczas krótkiej przerwy, w czasie której jurorzy wybierali laureatów konkursu piosenki na scenie pojawiły się zespoły taneczne z MOK Przeworsk – Plusik Mały i Plusik Duży. Zaraz po prezentacjach tanecznych odbyło się uroczyste wręczenie nagród laureatom konkursu piosenki oraz rozstrzygniętemu wcześniej konkursu na plakat. Nagrody wręczała pani Maria Dubrawska – Lichtarska – Burmistrz Miasta Przeworsk oraz pan Ryszard Trelka – Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny. Na konkurs na plakat wpłynęło 118 prac plastycznych wykonanych techniką dowolną w trzech kategoriach wiekowych . W dniu 3 kwietnia br. komisja oceniająca w składzie: dr hab. (prof. UR) Marek Olszyński – wykładowca na Wydziale Sztuki Uniwersytetu Rzeszowskiego, Halina Superson – plastyk (Muzeum w Przeworsku. Zespół Pałacowo – Parkowy), Stanisław Zawadzki – Przeworskie Stowarzyszenie Społeczno – Kulturalne ANIME oraz Janusz Olech – plastyk (MOK Przeworsk) w związku z niewielką ilością prac w I kategorii wiekowej postanowiła połączyć I i II kategorię przyznając następujące nagrody i wyróżnienia: w kategorii I-II /dzieci przedszkolne i z klas I-III/ I miejsce zajęli ex aequo Kamil Pieczonka ze Szkoły Podstawowej nr 1 w Przeworsku oraz Michał Zwoliński ze Szkoły Podstawowej w Majdanie Sieniawskim, natomiast laureatem II miejsca została Karolina Dyniec ze Szkoły Podstawowej nr 1 w Przeworsku. Ponadto jury wyróżniło prace: Mateusza Sobieraja , Magdaleny Gaj i Katarzyny Stącel ze Szkoły Podstawowa nr 1 w Przeworsku oraz Amelii Szmal ze Szkoły Podstawowej w Majdanie Sieniawskim. W kategorii III /dzieci z klas IV-VI szkoły podstawowej i z gimnazjum/ komisja oceniająca również przyznała 2 równorzędne I miejsca dla Joanny Półćwiartek z Zespołu Szkół w Tryńczy oraz Klaudii Maciałek z Zespołu Szkoły Podstawowej w Jagielle. Laureatem II miejsca została Karolina Czarnik z Zespołu Szkół nr 2 w Manasterzu, natomiast nagroda za III miejsce trafiła w ręce Kamili Czeszyk z Zespołu Szkół w Tryńczy. W tej kategorii wiekowej wyróżnionych zostało 5 autorów tj. Adrian Szpunar, Wiktoria Sobala i Natalia Musiał z Zespołu Szkół w Gorzycach a także Sara Bielecka z Zespołu Szkół w Tryńczy oraz Michał Brzyski ze Szkoły Podstawowej w Majdanie Sieniawskim. W tym miejscu serdecznie zapraszamy do Galerii MOK, w której do 19 maja można oglądać wystawę plakatu oraz prac konkursowych „Elektroodpady – proste zasady”. Ponadto prace/projekty laureatów trzech pierwszych miejsc I-II i III kategorii wiekowej /w sumie 7 projektów/ dzięki wsparciu finansowemu Burmistrza Miasta Przeworska, Starostwa Powiatowego w Przeworsku, Gminy Tryńcza, Gminy Jawornik Polski oraz Gminy Adamówka zostały wydrukowane i w formie plakatów /w formacie A2 i A3/ zostały przekazane gminom i szkołom powiatu przeworskiego, z których dzieci partycypowały w naszym konkursie.

 19mdziz206.jpg

Ostatnim punktem programu pierwszego dnia obchodów MDZiZ 2013 był konkurs małych form teatralnych. Wzięło w nim udział 6 grup teatralnych, spośród których to samo jury, które oceniało konkurs piosenki wyłoniło następujących laureatów: I miejsce zdobyła Grupa „Zajączki” z Przedszkola Miejskiego nr 2 w Przeworsku, na II miejscu uplasował się Teatrzyk niewielki z Zespołu Szkół w Ujeznej. Natomiast III miejsce wywalczyła sobie Grupa teatralna „Bajanie” ze Szkoły Podstawowa nr 1 w Przeworsku. Ponadto jurorzy wyróżnili grupę Szóstoklasiści ze Szkoły Podstawowej w Manasterzu. W oczekiwaniu na werdykt jury można było wziąć udział w quizie zdrowotnym przygotowanym przez panią Justynę Kałamarz z przeworskiego SANEPID-u. Na zakończenie wręczone zostały nagrody laureatom konkursu małych form teatralnych.

19mdziz233.jpg

 19mdziz183.jpg

Program drugiego dnia obchodów tj. w dniu 20 kwietnia br. zdominowała akcja „Drzewko za elektrośmieć” związana ze zbiórką elektrośmieci przez firmę „Eko-Hybres” z Głogowa Małopolskiego, która od godziny 11-ej do 14-ej przyjmowała zużyty sprzęt elektryczny i elektroniczny. Każdy kto dostarczył nam takie elektrośmieci otrzymał sadzonkę drzewka /jodła, buk i dąb/, które otrzymaliśmy z Nadleśnictwa Kańczuga, pamiątkowe zaświadczenie oraz gadżety z firmy Ekohybres. Zbiórkę zorganizowało PSSK ANIME. Ponadto w ramach naszych proekologicznych działań związanych z obchodami MDZiZ 2013 posadzonych zostało 15 krzewów „Hortensji bukietowej” przy placu przed MOK, w której udział wzięli m.in. członkowie PSSK ANIME, pani Maria Dubrawska – Lichtarska - Burmistrz Miasta Przeworska, Witold Adrian - kierownik referatu Geodezji, Gospodarki Gruntami, Rolnictwa i Ochrony Środowiska, pracownicy referatu Promocji Kultury, Sportu i Turystyki, dyrektor MOK, oraz Przeworszczanie, którzy przywieźli elektrośmieci.

20mdziz96.jpg

20mdziz7.jpg

Reasumując składamy serdeczne podziękowania wszystkim, którzy wsparli nasze działania związane z organizacją Międzynarodowego Dnia Ziemi i Zdrowia 2013 a w szczególności: Wojewódzkiemu Funduszowi Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Rzeszowie. Oddział w Przemyślu za dofinansowanie nagród dla laureatów konkursów organizowanych w ramach naszych obchodów, dla przeworskiego SANEPID-u z panią Justyną Kałamarz na czele za współorganizację tegorocznych obchodów, dla Marcina Bednarza za projekt tegorocznego loga MDZiZ 2013, które tradycyjnie już znalazło się także na pamiątkowych t-shirtach oraz przypinkach, dla wszystkich jurorów ww. konkursów, dla Urzędu Miasta Przeworska za sfinansowanie zakupu krzewów oraz dofinansowanie wydruku plakatów, dla Starostwa Powiatowego w Przeworsku, Gminy Tryńcza, Gminy Jawornik Polski oraz Gminy Adamówka za dofinansowanie wydruku plakatów, Przeworskiemu Stowarzyszeniu Społeczno – Kulturalnemu ANIME za współorganizację konkursu na plakat oraz zbiórki elektrośmieci, dla Nadleśnictwa Kańczuga za przekazanie drzewek na akcję „Drzewko za elektrośmieć”, dla firmy „Eko-Hybres” za zbiórkę elektrośmieci oraz dla wszystkich uczestników i laureatów konkursów i ich opiekunów, których już teraz zachęcamy do udziału w przyszłorocznych obchodach.

20mdziz26.jpg

Mamy również nadzieję, iż cel tegorocznych obchodów czyli szeroko rozumiana edukacja ekologiczna i po części także zdrowotna został osiągnięty /z pewnością ważnym jej elementem będą plakaty z pracami laureatów konkursu na plakat/ a wszystkim zainteresowanym naszymi działaniami na rzecz Ziemi i Zdrowia bliższe stały się kwestie związane z ochroną środowiska i zdrowia a zwłaszcza te związane z tegorocznym hasłem „Elektroodpady – proste zasady”.


Gabriel Manowiec

 
 
 
programmdziz2013.jpg
 

 
zbirka_elektromieci_2013.jpg
 
Konkurs na plakat- protokół jury
 
  1_wystawaplakatu2013_new.jpg
 
 
 
logomdziz12a.jpg
programmdz12.jpg
 
KONKURS PLASTYCZNY - PROTOKÓŁ JURY 
 
Serdecznie zapraszamy laureatów konkursu na uroczyste wręcznie nagród, które odbędzie się 20 kwietnia br o godz. 12.00 / dzieci i młodzież: kat I, II i III/  i godz. 14.00 / uczestnicy Uniwersytwtu III Wieku/ w Galerii MOK ramach obchodów Międzynarodowego Dnia Ziemi i Zdrowia 2012 w Miejskim Ośrodku Kultury im. Oskara Kolberga w Przeworsku.   
 
  KONKURS MAŁYCH FORM TEATRALNYCH - PROTOKÓŁ JURY

KONKURS EKOCERAMICZNY - PROTOKÓŁ JURY

KONKURS ŻYWIENIOWY - PROTOKÓŁ JURY
 
    Tegoroczne obchody Międzynarodowego Dnia Ziemi 2012 roku nawiązują do Międzynarodowego Roku Zrównoważonej Energii dla Wszystkich Ludzi ogłoszonego przez ONZ stąd też Międzynarodowy Dzień Ziemi 2012 w Polsce obchodzony jest pod hasłem "Dobra energia dla wszystkich".

   Główne cele, które przyświecają idei obchodów tego roku to:
1.Zwrócenie uwagi państw członkowskich ONZ na potrzebę zintensyfikowania działań na rzecz zapewnienia równego dostępu energii dla wszystkich, ale też ochrony środowiska poprzez zrównoważone wykorzystanie zasobów energii tradycyjnej, czystsze technologie i wykorzystanie odnawialnych źródeł energii.
2.Zachęcenie wszystkich państw członkowskich i innych podmiotów, aby, przez wykorzystanie idei obchodów dążyły do podnoszenia świadomości na temat znaczenia energii i równego dostępu do niej dla wszystkich ludzi. Dostępu do energii po przystępnych cenach, zwiększenia efektywności energetycznej i trwałości źródeł energii w dążeniu do zrównoważonego rozwoju. Wspieranie tych działań na poziomie lokalnym, krajowym, regionalnym i międzynarodowym.
3.Dążenie do wspierania inicjatyw mających na celu promocję nowych technologii, technologii związanych z energią odnawialną, włączając w to poprawę dostępu do tych technologii.
   Miejski Ośrodek Kultury im. Oskara Kolberga w Przeworsku oraz Powiatowa Stacja Sanitarno – Epidemiologiczna w Przeworsku to główni organizatorzy przeworskich obchodów Międzynarodowego Dnia Ziemi i Zdrowia 2012. Tegoroczne obchody, których hasła przewodnie to: „Dobra Energia dla Wszystkich” oraz „Starzenie się z Zdrowie” odbyły się dnia 20 kwietnia w budynku MOK.
   Obchody rozpoczęliśmy konkursem małych form teatralnych, w którym udział wzięły 2 grupy teatralne. Komisja oceniająca w składzie: Bożena Kucab i Gabriel Manowiec z MOK Przeworsk oraz Justyna Kałamarz z SANEPID Przeworsk po obejrzeniu 2 inscenizacji postanowiła nagrodzić twórców i wykonawców obu prezentowanych przedstawień przyznając I miejsce w kat. I Grupie „Słoneczka” z Przedszkola Miejskiego nr 2 w Przeworsku i I miejsce w kat. II Zespołowi „Bajanie” ze Szkoły Podstawowej nr 1 w Przeworsku.
Następnie w holu MOK odbył się konkurs ekoceramiczny, którym, jak co roku przewodziła Barbara Tereszkiewicz z Koła Ceramiki i Batiku z MOK Przeworsk. W konkursie wzięło udział 17 uczestników, spośród których komisja oceniająca w składzie: Barbara Tereszkiewicz i Gabriel Manowiec z MOK Przeworsk oraz Justyna Kałamarz z SANEPID Przeworsk wybrała autorów najlepszych prac ceramicznych, tym samym przyznając I miejsce Amelii Kot, II miejsce Katarzynie Kuczy i III miejsce Januszowi Trojnarowi. Najmłodszym laureatem konkursu został 5 letni Adrian Bochnak, którego praca została wyróżniona.
   Po wręczeniu nagród laureatom w Galerii MOK odbył się uroczysty wernisaż pokonkursowej wystawy prac plastycznych, podczas którego wręczone zostały nagrody i wyróżnienia laureatom konkursu plastycznego. Komisja oceniająca w składzie: Halina Superson – plastyk – Galeria „Magnez” w Przeworsku, Janusz Olech – plastyk – MOK Przeworsk, Gabriel Manowiec – MOK Przeworsk po zapoznaniu się z 65 pracami plastycznymi w 3 kategoriach wiekowych: I    dzieci przedszkolne, II   dzieci z klas I-IV szkoły podstawowej, III   dzieci z klas V-VI  szkoły podstawowej i z gimnazjum postanowiła w I kategorii przyznać I miejsce dla 6-letniej Amelki Juchy z Przedszkola Miejskiego nr 2 w Przeworsku. II miejsce zdobyła również 6-letnia Lidia Szczepańska, natomiast III miejsce trafiło do 5-letniej Niny Majczak. Komisja przyznała również 2 wyróżnienia: 6-letniej Amelii Fołtcie oraz 5 letniej Natalii Dryniak również z Przedszkola Miejskiego nr 2 w Przeworsku. W kategorii II zwyciężyła 8-letnia Magdalena Mil ze Szkoły Podstawowej nr 1 w Przeworsku. Tuż za nią uplasowała się również 8-letnia Aleksandra Flak /II miejsce/oraz 7 letni Michał Sum /III miejsce/ także ze Szkoły Podstawowej nr 1 w Przeworsku, natomiast wyróżniona została 7-letnia Justyna Jabłońska. Kategoria III zdominowana została przez uczniów ze Szkoły Podstawowej w Majdanie Sieniawskim. Laureatem I miejsca został 12- letni Karol Sikorski, II miejsca 8-letni Gabriel Żołądź, a III miejsca 11-letnia Paulina Mac.  Wyróżnienie w tej kategorii przypadło w udziale 16-letniej Sylwii Kolano z Zespołu Szkół w Urzejowicach.
    Około godziny 14-ej rozpoczęła się, druga część obchodów, w której główny nacisk położony został na problematykę zdrowotną. W holu MOK do „boju” stanęło 4 drużyny biorące udział w konkursie żywieniowym „Smacznie, zdrowo, kolorowo”, natomiast w sali widowiskowej odbył się wykład lek. med. Ewy Kwiatkowskiej – Sitek na temat „Zaćma, jaskra – objawy, leczenie, profilaktyka”. Zaraz po wykładzie w Galerii MOK podczas wernisażu pokonkursowej wystawy prac plastycznych pani Maria Dubrawska – Lichtarska, Burmistrz Miasta Przeworsk oraz pan Ryszard Trelka, Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny wręczyli nagrody laureatom konkursu plastycznego "Dobra energia dla wszystkich" “Starzenie się a zdrowie”  dla uczestników Uniwersytetów III Wieku w Przeworsku, Łańcucie i Jarosławiu. Nagroda za zajęcie I miejsca trafiła w ręce Janiny Haładyj – Różak, II miejsce zajęła Krystyna Chudzik, natomiast laureatką III miejsca została Grażyna Sordyl. Wszystkie panie to uczestniczki Uniwersytetu III Wieku w Łańcucie. Komisja oceniająca przyznała również wyróżnienie dla Bożeny Krzyżanowskiej – Wróblewskiej z Uniwersytetu III Wieku w Przeworsku. Ostatnim punktem tegorocznych obchodów było rozstrzygnięcie konkursu żywieniowego oraz degustacja wspaniałych potraw przygotowanych przez młodzież z Zespołu Szkół Rolniczych w Zarzeczu, Zespołu Szkół w Kańczudze oraz Zespołu Szkół Zawodowych w Przeworsku. W składzie komisji oceniającej znalazły się panie z Uniwersytetu III Wieku w Łańcucie: Grażyna Sordyl, Krystyna Chudzik oraz Maria Widera – Zielonko, które po wnikliwej ocenie, zarówno smakowej jak i wizualnej, przygotowanych potraw główną nagrodę przyznały Zespołowi Szkół Rolniczych w Zarzeczu.

   Reasumując składamy serdeczne podziękowania dla osób i placówek, które aktywnie włączyły się do współpracy w ramach naszych obchodów, szczególnie dla przeworskiego Sanepidu za współorganizację MDZiZ2012 , Marcina Bednarza za tegoroczne logo MDZiZ 2012, które tradycyjnie już znalazło się także na pamiątkowych t-shirtach a także dla naszych sponsorów i darczyńców, czyli: Starostwa Powiatowego w Przeworsku, Pizzerii „Boston”, „Stanek” Hurtowni F.H.U, S. Kudła, Centrum Medycznego w Przeworsku, Urzędu Miasta w Przeworsku, PSSE Przeworsk oraz dla wszystkich uczestników i laureatów konkursów i ich opiekunów, których już teraz zachęcamy do udziału w przyszłorocznych obchodach.
Pozostaje także nadzieja, iż cel tegorocznych obchodów, czyli szeroko rozumiana edukacja ekologiczna i zdrowotna, został osiągnięty a wszystkim zainteresowanym naszymi działaniami na rzecz Ziemi i Zdrowia bliższe stały się kwestie związane z ochroną środowiska i zdrowia a zwłaszcza te związane z tegorocznymi hasłami „Dobra Energia dla Wszystkich” oraz „Starzenie się z Zdrowie”.

Gabriel Manowiec
 
 
 
Międzynarodowy Dzień Ziemi i Zdrowia 2012
tao.gif
"Dobra energia dla wszystkich"
"Starzenie się a zdrowie”
 
W związku ze zbliżającymi się obchodami Międzynarodowego Dnia Ziemi i Zdrowia 2012 Miejski Ośrodek Kultury im. Oskara Kolberga oraz Powiatowa Stacja Sanitarno - Epidemiologiczna w Przeworsku ogłaszają 4 konkursy:
 
- konkurs plastyczny - regulamin i karta zgłoszenia

- konkurs małych form teatralnych - regulamin i karta zgłoszenia

- konkurs żywieniowy - regulamin i karta zgłoszenia

- konkurs ekoceramiczny - regulamin
 
Wszelkich informacji na temat w/w przedsięwzięcia udziela p. Gabriel Manowiec tel (016) 648 79 11, wew. 21, e-mail: Ten adres e-mail jest ukrywany przed spamerami, włącz obsługę JavaScript w przeglądarce, by go zobaczyć lub p. Justyna Kałamarz tel.   (016) 648 79 01, e-mail:  Ten adres e-mail jest ukrywany przed spamerami, włącz obsługę JavaScript w przeglądarce, by go zobaczyć
 
mdziz2011a.jpg
 
  roklasu.gif
plmdziz2011.jpg

 

 

KONKURS PLASTYCZNY WERDYKT JURY 

 KONKURS WIEDZY O ZDROWIU I EKOLOGII -werdykt jury

KONKURS MAŁYCH FORM TEATRALNYCH - WERDYKT JURY

KONKURS PIOSENKI - werykt jury

KONKURS EKOCERAMICZNY - WERDYKT JURY

Obchody Międzynarodowego Dnia Ziemi 2011 zbiegają się z Międzynarodowym Rokiem Lasów ustanowionym przez Organizację Narodów Zjednoczonych. Zarówno główne hasło Międzynarodowego Roku Lasów „Lasy dla ludzi” jak i hasło tegorocznego Międzynarodowego Dnia Ziemi "Las całkiem blisko nas" uświadamia nam, jak ogromne znaczenie mają lasy w życiu każdego z nas. W Polsce lasy stanowią prawie 30% powierzchni naszego kraju i wszelkie działania związane z ochroną przyrody na ich terenie i z prowadzoną tam gospodarką leśną mają wpływ na stan środowiska i przyrody naszego kraju. Należy także pamiętać, iż ok. 65% gatunków dzikiej fauny i flory to gatunki leśne. Ponadto las to miejsce, które od dawien dawna służy człowiekowi . Las łagodzi klimat, daje ludziom na całym świecie drewno, leki i środki do życia. Istnienie lasów warunkuje codzienną egzystencję co najmniej 1,6 mld mieszkańców naszej planety. Lasy są także domem dla ponad 60 milionów osób, głównie członków społeczności tubylczych i lokalnych. Trzecia część powierzchni zasobów leśnych odgrywa ważną rolę w światowej gospodarce, dostarczając drewna różnym gałęziom przemysłu. Lasy mają także swój udział w hamowaniu efektu cieplarnianego i wiązaniu węgla organicznego.

Miejski Ośrodek Kultury im. Oskara Kolberga w Przeworsku oraz Powiatowa Stacja Sanitarno – Epidemiologiczna w Przeworsku z panią Justyną Kałamarz na czele to główni organizatorzy przeworskich obchodów Międzynaorodowego Dnia Ziemi i Zdrowia 2011. Tegoroczne obchody Międzynarodowego Dnia Ziemi, które połączone zostały z obchodami Światowego Dnia Zdrowia odbyły się w dniach 15-16 kwietnia w budynku MOK.

Pierwszy dzień obchodów rozpoczął się konkursem małych form teatralnych, w którym udział wzięło 34 wykonawców z 4 grup teatralnych. Komisja oceniająca w składzie: Jadwiga Orzechowska z WDK Rzeszów, Justyna Kałamarz oraz Damian Szpilka z SANEPID Przeworsk

po obejrzeniu 4 inscenizacji postanowiła I miejsce przyznać dla Zespołu „Bajanie” tworzonego przez dzieci z klasy 3d ze Szkoły Podstawowej nr 1 w Przeworsku pod opieką pani Bożeny Sebzdy za inscenizację „Odwiedziny kosmitów”. II miejsce zajęły dzieci z klasy IV i V Zespołu Szkół nr 2 w Manasterzu, którymi opiekują się panie Maria Żak i Marta Pelc, za inscenizację „Głosy mieszkańców lasu”, natomiast III miejsce przypadło w udziale grupie „Biedroneczki” tworzonej przez dzieci z klasy 2a pod kierunkiem pani Krystyny Kędzior Mroziak ze Szkoły Podstawowej w Kańczudze za spektakl „Jestem przyjacielem lasu”. Ponadto komisja postanowiła wyróżnić dzieci z klas I i II pod kierunkiem pani Katarzyny Stepaniak i Zofi Misiło z Zespołu Szkół w Gniewczynie Łańcuckiej za przedstawienie „Rezerwat”.

Podczas obrad jurorów zgromadzona publiczność obejrzała scenkę teatralną „Czerwony kapturek chroni las” przygotowaną przez grupę 5-latków „Misie” z Przedszkola Miejskiego nr 3 w Przeworsku pod opieką pani Celiny Kułak oraz minireportaż filmowy z obchodów Międzynarodowego Dnia Ziemi z lat ubiegłych. W piątkowym programie obchodów znalazł się także konkurs piosenki dla dzieci z I kategorii wiekowej - dzieci przedszkolne, podczas którego zaprezentowało się 43 wykonawców z 7 placówek. Komisja oceniająca w składzie: Jadwiga Orzechowska – WDK Rzeszów, Bożena Kucab – MOK Przeworsk, Bożena Siwiecka – MOK Przeworsk, Ryszard Trelka – Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny oraz Damian Szpilka – SANEPID Przeworsk po przesłuchaniu wszystkich wykonawców tej kategorii postanowiło I miejsce przyznać dla Podkarpackiego Ośrodka Przedszkolnego nr 1 w Gniewczynie Łańcuckiej. II miejsce trafiło dla wykonawców z Przedszkola Niepublicznego pn. Ochronka św. Józefa w Nowosielcach a laureatami III miejsca zostały dzieci z Przedszkola Miejskiego nr 2 w Przeworsku.

Zanim odczytany został werdykt jury oraz wręczone zostały nagrody dla laureatów konkursu piosenki odbyła się krótka prezentacja multimedialna o prozdrowotnych i proekologicznych zachowaniach przygotowana przez panią Justynę Kałamarz z przeworskiego SANEPID-u. Zdobytą wiedzę dzieci mogły skonfrontować podczas konkursu wiedzy o zdrowiu i ekologii, który zakończył piątkowe obchody. Laureatami w tym konkursie, nad którym czuwała komisja w składzie: Justyna Kałamarz – SANEPID Przeworsk, Damian Szpilka – SANEPID Przeworsk, Gabriel Manowiec – MOK Przeworsk, zostali: I miejsce: Przedszkole Niepubliczne pn. Ochronka św. Józefa w Nowosielcach, II miejsce: Podkarpacki Ośrodek Przedszkolny nr 1 w Gniewczynie Łańcuckiej, III miejsce: Szkoła Podstawowa nr 2 w Przeworsku.


W ramach piątkowych obchodów przeprowadzona została także akcja sprzątania placu przy ulicy Kasprowicza przez młodzież szkolną, gdzie w sobotnie przedpołudnie Przeworskie Stowarzyszenie Społeczno – Kulturalne ANIME zorganizowało akcję sadzenia drzew. W tym samym czasie spod przeworskiego MOK-u ruszył rajd rowerowy do Grodziska Dolnego współorganizowany przez MOK, Urząd Miasta Przeworska i Przeworskie Stowarzyszenie Kolarskie.

Kolejnym punktem programu w sobotnich obchodach było uroczyste otwarcie plastycznej wystawy pokonkursowej w Galerii MOK, podczas którego Burmistrz Miasta Przeworska pani Maria Dubrawska – Lichtarska wręczyła nagrody laureatom konkursu. W tym miejscu należy podkreślić, iż konkurs plastyczny z roku na rok cieszy się coraz większym zainteresowaniem, o czym świadczy liczba nadsyłanych prac. W tegorocznej edycji konkursu wzięło udział 334 prace, które oceniała komisja w składzie: Halina Superson – plastyk – Galeria „Magnez” w Przeworsku, Agnieszka Bernacka – plastyk – Gimnazjum w Przeworsku, Janusz Olech – plastyk – MOK Przeworsk. Po zapoznaniu się z 334 pracami plastycznymi w 3 kategoriach wiekowych: I - dzieci przedszkolne, II - dzieci z klas I-IV szkoły podstawowej, III - dzieci z klas V-VI szkoły podstawowej i z gimnazjum jury postanowiło w I kategorii I miejsce przyznać Patrycji Kapelan z Miejsko – Gminnego Przedszkola w Kańczudze, II miejsce zajęła Sara Manowiec z Podkarpackiego Ośrodka Przedszkolnego nr 1 w Tryńczy, natomiast III miejsce zajęli ex aequo Kacper Głąb oraz Natalia Kędziora z Przedszkola Miejskiego nr 2 w Przeworsku. Wyróżnienia w tej kategorii trafiły do Alicji Manowiec z Podkarpackiego Ośrodka Przedszkolnego nr 1 w Tryńczy, Krystiana Trojnara ze Szkoły Podstawowej w Maćkówce – klasa „0” oraz Emilii Walkiewicz z Przedszkola Niepublicznego Sióstr Karmelitanek Dzieciątka Jezus im. Matki Teresy Kierocińskiej w Gorzycach. Laureaci II kategorii to: zdobywca I miejsca - Michał Pomagiel ze Szkoły Podstawowej nr 2 w Przeworsku, Daria Szynal ze Szkoły Podstawowej nr 1 w Przeworsku, która zdobyła II miejsce oraz zdobywczyni III miejsca - Aleksandra Szymańska z Żurawiczek. Ponadto jury postanowiło wyróżnić Dominikę Hubacz oraz Dominika Hanejko z Publicznej Szkoły Podstawowej w Ubieszynie a także uhonorować dyplomem Avin Dominikę Nabo z Zespołu Szkolno-Gimnazjalnego w Łopuszce Wielkiej, Marię Wojnarowicz ze Szkoły Podstawowej nr 1 w Przeworsku, Krzysztofa Filipa z Publicznej Szkoły Podstawowej w Ubieszynie oraz Elizę Ochab z Zespołu Szkół w Gorzycach. W III kategorii I i III nagroda trafiła do uczennic Zespołu Szkół w Gorzycach - Natalii Misiło i Natalii Pieczek. Pomiędzy nimi uplasował się Adrian Markowicz z Zespołu Szkół w Mirocinie, który zdobył II miejsce. Jury postanowiło także przyznać wyróżnienie specjalne dla Marioli Lis i Anny Rosół z Zespołu Szkół w Świętoniowej a także wyróżnienie za plakat dla Gabrieli Filip ze Szkoły Podstawowej nr 1 w Przeworsku.

Zaraz po wręczeniu nagród laureatom konkursu plastycznego w sali widowiskowej MOK rozpoczął się konkurs piosenki dla dzieci z kategorii II i III. Komisja oceniająca konkurs piosenki, która dzień wcześniej wyłoniła laureatów I kategorii, po po przesłuchaniu 32 wykonawców w II kategorii wiekowej - dzieci z klas I-III szkoły podstawowej oraz III - dzieci z klas IV-VI szkoły podstawowej postanowiła w II kategorii wiekowej I miejsce przyznać Szkole Podstawowej nr 2 w Przeworsku. Na drugim miejscu uplasowała się Szkoła Podstawowa nr 1 w Przeworsku a na trzecim Szkoła Podstawowa w Zarzeczu, Oddział w Kisielowie. Natomiast w kategorii III laureatami I miejsca została młodzież z Zespołu Szkół w Studzianie, II miejsce zajął Zespół Szkół w Nowosielcach a III przypadło w udziale Szkole Podstawowej nr 3 w Przeworsku. W przerwach konkursu na scenie pojawili się: pan Andrzej Stebnicki z LGD „Dorzecze Mleczki, który zgromadzonej publiczności opowiedział o ostatnio coraz bardziej popularnej formie rekreacji ruchowej - nordic walking, pan Henryk Pelc, który opowiedział zgromadzonej widowni o problematyce kolektorów słonecznych oraz harcerze ze szczepu harcerskiego „Kresy”, którzy zaprezentowali gawędę o drzewach. Ciekawym a raczej smakowitym punktem programu była degustacja potraw wegetariańskich przygotowana przez grupę wegetarian w składzie: Dorota Gmiterek, Gabriela Warchoł, Kamila Regel oraz Anna Szwed, której towarzyszył konkurs ekoceramiczny pod przewodnictwem instruktora Koła ceramiki i batiku MOK pani Barbary Tereszkiewicz. Przy ocenie prac konkursowych podzielonych na dwie kategorie, których tematem był las i jego mieszkańcy pomagali także pan Janusz Olech – plastyk MOK oraz pani Justyna Kałamarz z przeworskiego Sanepidu. Zdaniem jurorów w I kategorii na I miejsce najbardziej zasłużyła Katarzyna Kałamarz. II miejsce zajęła Kamila Kiełbicka a III miejsce Piotr Michta, wyróżnienie otrzymała Aleksandra Radecka. W drugiej kategorii laureatem pierwszego miejsca została Weronika Kiełb, drugie miejsce na podium przypadło w udziale Gabrieli Wojtas, trzecie miejsce zajęła Róża Dejnak a wyróżniony został Krzysztof Kukla. Tuż przed tradycyjnym już koncertem wieńczącym obchody, podczas którego wystąpili: skład Break Dance, The Formacja, Punk's not dead oraz Malchus, dziewczyny „vege” próbowały ideą wegetarianizmu zarazić coraz liczniej gromadzącą się widownię.

Reasumując, serdeczne Dzięki wszystkim tym, dzięki którym tegoroczne obchody Międzynarodowego Dnia Ziemi i Zdrowia 2011 miały taki a nie inny kształt, program oraz atmosferę. Szczególne podziękowania należą się Wojewódzkiemu Funduszowi Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Rzeszowie za ufundowanie nagród dla laureatów konkursów organizowanych w ramach naszych obchodów oraz współfinansowanie tegorocznego katalogu, serdeczne dzięki dla przeworskiego Sanepidu z panią Justyną Kałamarz na czele za współorganizację tegorocznych obchodów, dla Marcina Bednarza za tegoroczne logo MDZiZ 2011, które tradycyjnie już znalazło się także na pamiątkowych t-shirtach oraz przypinkach, dla wszystkich jurorów ww. konkursów, dla ZSP w Jarosławiu za wystawę plakatu, która towarzyszyła nam na scenie podczas występów, dla Przeworskiego Stowarzyszenia Kolarskiego za współorganizację rajdu rowerowego, dla Urzędu Miasta Przeworska za sfinansowanie zakupu drzewek oraz wydruk plakatów, dla harcerzy ze szczepu harcerskiego „Kresy” za gawędę o drzewach, dla grupy wegetarian za przygotowanie degustacji potraw wegetariańskich, dla pana Andrzeja Stebnickiego z LGD „Dorzecze Mleczki”za prezentację nordic walking, dla zespołów muzycznych występujących podczas koncertu, dla pana Henryka Pelca za prezentację tematyki kolektorów słonecznych, wreszcie dla wszystkich wolontariuszy biorących udział w akcji sprzątania i sadzenia drzewek na ulicy Kasprowicza a szczególnie Przeworskiemu Stowarzyszeniu Społeczno – Kulturalnemu ANIME oraz dla wszystkich uczestników i laureatów konkursów i ich opiekunów, których już teraz zachęcamy do udziału w przyszłorocznych obchodach.

Pozostaje także nadzieja, iż cel tegorocznych obchodów czyli szeroko rozumiana edukacja ekologiczna i zdrowotna został osiągnięty a wszystkim zainteresowanym naszymi działaniami na rzecz Ziemi i Zdrowia bliższe stały się kwestie związane z ochroną środowiska i zdrowia a zwłaszcza te związane z tegorocznym hasłem „Las całkiem blisko nas”.


Gabriel Manowiec

 

FOTORELACJA - zyziek, dżolka, hanica, gab

  rajd_rowerowy_2011.jpg

Serdecznie zapraszamy do udziału w ww. konkursach oraz w obchodach  Międzynarodowego Dnia Ziemi i Zdrowia 2011

 

 kochasz_dzieci_bielsko_arka-150x150.jpg

Niebezpieczne spalanie

Bardzo wielu mieszkańców pozbywa się swoich odpadów w sposób najgorszy z możliwych – spalają w swoich domowych paleniskach wszystko co możliwe:  plastiki, gumy, folie PCV a nawet opony. Nie są świadomi, że podczas spalania powstają najgorsze dla zdrowia substancje takie jak dioksyny i furany. To one powoli uszkadzają nasze narządy wewnętrzne i prowadzą i do powstania nowotworów. Co mają powiedzieć osoby starsze, oraz dzieci których organizmy są najsłabsze, a wiele z nich ma astmy i alergie. Również dzieci w łonie matek są zagrożone trwałym kalectwem.

Prosimy ludzi dobrej woli, reagujcie i zgłaszajcie do straży miejskiej, gdyż ten karygodny proceder jest karalny grzywną w wysokości 5000 złotych.

Dla naszego wspólnego dobra  zwłaszcza naszych dzieci pamiętajmy, że spalanie śmieci powoli zabija.

W ostatnich latach  znacznie wzrosła ilość wszelkiego  rodzaju odpadów. Chociaż w każdej miejscowości jest możliwość legalnego ich pozbywania się. To jednak bardzo wielu ludzi decyduje się na spalanie odpadów tworzyw sztucznych. Podczas procesu spalania wyżej wymienionych tworzyw uwalnia się do powietrza wiele szkodliwych i trujących substancji. Najgroźniejszymi z nich są furany i dioksyny.

Dioksyny należą do najbardziej trujących, rakotwórczych substancji na świecie, są 10 000 razy bardziej trujące od cyjanku potasu, lecz ich działanie nie jest natychmiastowe. Toksyczne działanie dioksan polega na powolnym uszkadzaniu narządów wewnętrznych, są odpowiedzialne za częste występowanie nowotworów. Rozregulowują układ hormonalny i wpływają niekorzystnie na procesy związane z przekazywaniem życia. Szczególnie narażone na chorobotwórcze działania substancji są  osoby mało odporne a zwłaszcza dzieci.

Wszyscy mamy prawo do czystego powietrza !

Międzynarodowy Dzień Ziemi 2010

obracajaca-kula-ziemska.gif
  program10mdz.jpg

RÓŻNORODNOŚĆ W NAS, BIORÓŻNORODNOŚĆ WOKÓŁ NAS

a. konkurs plastyczny - protokół jury

b. konkurs fotograficzny - protokół jury

c. konkurs poetycki - protokół jury

d. konkurs fotograficzno - ekologiczny "Świat z plastiku" - protokół jury

e. konkurs teatrzyków dziecięcych - protokół jury

f.  konkurs piosenki - protokoł jury

 

Rok 2010 to rok jubileuszowy, w którym świętujemy 40-lecie obchodów Dnia Ziemi na świecie i 20-lecie w Polsce. Zgromadzenie Ogólne ONZ ustanowiło 2010 rok Międzynarodowym Rokiem Różnorodności Biologicznej, dlatego też ogólnopolskie obchody Międzynarodowego Dnia Ziemi 2010 przebiegały pod hasłem RÓŻNORODNOŚĆ W NAS, BIORÓŻNORODNOŚĆ WOKÓŁ NAS. Podobnie było i w Miejskim Ośrodku Kultury im. Oskara Kolberga w Przeworsku, gdzie tegoroczne obchody odbyły się 22 i 24 kwietnia.

W czwartkowym programie 22 kwietnia znalazł się Festiwal Zdrowia organizowany przez przeworski SANEPID z okazji Światowego Dnia Zdrowia. Impreza ta przygotowana przez panią Justynę Kałamarz już od 3 lat doskonale wpisuje się w obchody dnia ziemi, bowiem, jak wiadomo, zdrowie z ekologią ma dużo wspólnych mianowników. Podczas festiwalu wystąpiły dzieci z przeworskich szkół i przedszkoli oraz z okolicznych miejscowości. Festiwalowe występy dzieci przeplatane były inscenizacjami, które prezentowane były w ramach konkursu teatrzyków dziecięcych. Jury w składzie: Bożena Kucab - muzyk MOK Przeworsk, Bożena Siwiecka – choreograf MOK Przeworsk oraz Ryszard Trelka – Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny postanowiło wyróżnić 2 grupy: dzieci z klas II i III ze Szkoły Podstawowej w Gniewczynie Łańcuckiej za przedstawienie "Ratujmy nasz wspólny dom" oraz grupę „Wiewiórki” z Przedszkola Miejskiego nr 3 w Przeworsku za "Pogotowie ekologiczne"oraz przyznać I miejsce teatrzykowi "Bajanie" ze Szkoły Podstawowej nr 1 w Przeworsku za inscenizację" Ziemia – zielona wyspa".

W1rajdmdz10.jpg sobotę, drugiego dnia obchodów około godziny 10-ej spod MOK wyruszył rajd rowerowy na czele z dyrektorem MOK panem Andrzejem Kowalskim. Trasa rajdu wiodła przez Gorliczynę – Gniewczynę – Grodzisko Dolne – Grodzisko Górne. Po postoju w leśniczówce, gdzie rajdowcy posilili się grillowaną kiełbasą wszyscy tą samą trasą powrócili do Przeworska. Natomiast w MOK-u o godzinie 13 nastąpiło uroczyste wręczenie nagród laureatom konkursów organizowanych w ramach obchodów: plastycznego, fotograficznego, poetyckiego oraz fotograficzno-ekologicznego „Świat z plastiku”.

Konkurs plastyczny oceniało jury w składzie: Halina Superson – Galeria „Magnez” w Przeworsku, Janusz Olech – plastyk z MOK Przeworsk, Marcin Wikiera, Gabriel Manowiec – animator kultury – MOK Przeworsk. Komisja oceniająca po zapoznaniu się z pracami plastycznymi 159 osób, w tym: w kategorii I: (dzieci do 13.r.ż) – 145 autorów, w kat. II (młodzież do 18 r.ż.) - 14 autorów, postanowiła I kategorię (dzieci do 13.r.ż) podzielić na dwie podkategorie: a. dzieci przedszkolne, b. dzieci szkolne do 13 r.ż.. Kategorię Ia zdominowały dzieci z Przedszkola Miejskiego nr 3 w Przeworsku: I miejsce zdobyło ex aequo dwoje 5-latków z: Ola Jakielaszek oraz Bartek Lechowicz, II miejsce ex aequo dla 5 letniej Martyny Krzan oraz 6-letniej Igi Michalichy a III miejsce przypadło 6-letniej Zosi Markowicz. Ponadto jury wyróżniło Darię Szynal z Przedszkola Miejskiego nr 2 w Przeworsku oraz 6-letnią Zosię Sochacką z Przedszkola Miejskiego nr 3 w Przeworsku. W kategorii I b. I miejsce zdobył Bartosz Groch a II miejsce Wojciech Maziarz, obaj z Zespołu Szkół w Gorzycach, laureatami III miejsca zostali ex aequo: Wojciech Kierepka ze Szkoły Podstawowej nr 1 w Majdanie Sieniawskim oraz 7-letnia Maria Sala ze Szkoły Podstawowej nr 1 w Przeworsku. Ponadto jury wyróżniło 4 osoby ze Szkoły Podstawowej nr 1 w Majdanie Sieniawskim: Ewę Rutkowską, Sylwię Gąsior, Damiana Sęka oraz Karola Sikorskiego. W kategorii II jury nie przyznało miejsc tylko 3 wyróżnienia dla: Anny Pokrywki z Gimnazjum im. Anny Jenke w Adamówce, Magdaleny Burat z Gimnazjum w Rozborzu oraz Justyny Żygi z Gimnazjum nr 1 w Kańczudze.

1wystawamdz10.jpgTa sama komisja wyłoniła także laureatów konkursu fotograficznego, na który wpłynęło 14 zgłoszeń, w tym w kat. I (młodzież do 18 r.ż.) - 13 autorów, w kat II (dorośli) – 1 autor. Jury postanowiło przyznać 3 nagrody w kategorii I: I miejsce: Katarzyna Rydzik – zestaw „ludzie i ...” z LO Przeworsk, II miejsce: Agnieszka Lichota z Gimnazjum nr 1 w Kańczudze, III miejsce: Jan Podgórski z Kisielowa. W kategorii II z wiadomych względów nagród ani wyróżnień nie przyznano.

Protokoł kolejnego – poetyckiego konkursu odczytała polonistka - pani Krystyna Neuberg, która obok Bożeny Siwieckiej oraz Gabriela Manowca z MOK wchodziła w skład komisji oceniającej ten konkurs. Jury po zapoznaniu się z utworami literackimi 21 osób w kategorii I: (dzieci do 13.r.ż) postanowiło nagrodzić trójkę młodych poetów z Zespołu Szkół nr 2 w Manasterzu: I miejsce otrzymała 11-letnia Karolina Czarnik, II miejsce -12 letnia Monika Kurpyta, III miejsce – 11-letnia Karolina Hałys. Z tej samej szkoły zostali również wyróżnieni: 11-letnia Patrycja Pilawa oraz 12-letni Wojciech Gomółka. Trzecie wyróżnienie otrzymała 11-letnia Aleksandra Połeć ze Szkoły Podstawowej w Majdanie Sieniawskim. Ponadto jury konkursu postanowiło wyróżnić czwórkę najmłodszych - 7-letnich uczestników konkursu z Zespołu Szkolno-Gimnazjalnego w Siedleczce: Radosława Zająca, Monikę Kubicką, Gabrielę Rączkę oraz Malwinę Lemiech.

Ostatnim konkursem, którego prace laureatów można podziwiać jeszcze do 14 maja br. w Galerii MOK jest konkurs fotograficzno-ekologiczny „Świat z plastiku”. Głównym pomysłodawcą jego głównych założeń jest pan Marcin Wikiera. Adresatami tego konkursu byli uczniowie klas szkół podstawowych i gimnazjalnych powiatu przeworskiego. To samo jury, które oceniało prace plastyczne i fotograficzne wyłoniło również laureatów tego konkursu. Po zapoznaniu się z fotografiami prac 24 uczestniczących w konkursie klas, w tym: w kategorii a: najciekawsza praca z plastiku – 15 zgłoszeń, w kategorii. b: najlepszy pomysł na ponowne zastosowanie plastiku w życiu codziennym - 9 zgłoszeń komisja oceniająca postanowiła w kategorii a. I miejsce przyznać klasie III c z Gimnazjum nr 1 w Kańczudze za, jak się później okazało, największych rozmiarów pracę - Krówka – Ekusia. W tym miejscu trzeba dodać, iż jury oceniało fotografie prezentowanych na wystawie prac, których gabaryty nie zawsze można było rozszyfrować z samych tylko fotografii. II miejsce zajęła klasa IV z Zespołu Szkolno – Gimnazjalnego w Siedleczce za również imponujące Drzewo nadziei, III miejsce - klasa III b z Gimnazjum nr 1 w Kańczudze za plastikowego Robokrętaka. Ponadto wyróżnienie otrzymała klasa II c z Gimnazjum nr 1 w Kańczudze za Wiatrową śmieciarę oraz Faustyna Pokrywka i Malwina Buniowska ze Szkoły Podstawowej nr 1 w Majdanie Sieniawskim za makietę plastikowego świata. W kategorii b. na najwyższym podium stanęła Monika Cieleń z klasy III b ze Szkoły Podstawowej nr 2 w Przeworsku za lalkę/zabawkę Butelkowa Zuzia. Tuż za nią uplasowały dzieci z klasy II d ze Szkoły Podstawowej nr 1 w Przeworsku za piękny plastikowy Bukiet kwiatów. III miejsce zajęły Angelika Pawłowiec i Paulina Pawłowiec z klasy III a z Gimnazjum im. Anny Jenke w Adamówce za bardzo wygodne Łóżeczko dla lalek . Podobnie jak w kat. a przyznane zostały 2 wyróżnienia: dla klasy VI z Zespołu Szkoły Podstawowej w Jagielle za pracę przedstawiającą robota /praca nie zatytułowana/ oraz klasy II a z Gimnazjum nr 1 w Kańczudze za odlotową Palmę Jagusię. W tym miejscu serdeczne podziękowania dla Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Rzeszowie za ufundowanie nagród dla laureatów 5 konkursów. Po wernisażu wystawy i wręczeniu nagród laureatom rozpoczął się ostatni z konkursów organizowanych w ramach obchodów MDZ 2010 - konkurs piosenki. Do muzycznego boju stanęło 15 wykonawców w 3 kategoriach wiekowych: kategoria wiekowa: I a (dzieci 6-8 lat) – 6 uczestników, kategoria wiekowa: I b (dzieci i młodzież 9 - 13 lat) – 4 uczestników, kategoria wiekowa II: (młodzież od 14 do 18 roku życia) – 6 uczestników. Występy oceniało jury z MOK Przeworsk w składzie: Bożena Kucab - muzyk, Bożena Siwiecka – choreograf, Mariusz Mirkiewicz – muzyk. Wśród najmłodszych uczestników konkursu jury wyróżniło Małgorzatę Jachym ze Szkoły Podstawowej nr.1 w Przeworsku, natomiast I miejsce zajęli: Marysia Wojnarowicz i Marcin Wajda z Przedszkola Miejskiego Nr 3 w Przeworsku, II miejsce – Damian Balawajder z Zespołu Szkół w Gaci – Szkoła Podstawowa, III miejsce – Jagoda Długosz. z Przedszkola Miejskiego Nr 3 w Przeworsku. W kategorii wiekowej: I b wygrała Aleksandra Wajda ze Szkoły Podstawowej nr.2 w Przeworsku, II miejsce zajęła Klaudia Susik ze Szkoły Podstawowej nr.1 w Przeworsku, III miejsce - Ewa Rutkowska ze Szkoły Podstawowej w Majdanie Sieniawskim, natomiast wyróżniona została Olga Stącel ze Szkoły Podstawowej nr.1 w Przeworsku. Spośród uczestników najstarszej grupy wiekowej składającej się z samych wokalistek jury postanowiło wyróżnić Izabelę Sykałę z Gimnazjum Nr 1 w Kańczudze oraz nagrodzić za I miejsce Justynę Leję i Milenę Czarny z Gimnazjum Nr 1 w Przeworsku.

1glinamdz10.jpgW przerwie konkursu piosenki w holu MOK, w otoczeniu wystawy prac Ogólnopolskiego Konkursu Satyrycznego dla uczniów średnich szkół plastycznych pn. “Zagrożenia Środowiska Naturalnego Człowieka” udostępnionej nam przez Zespół Szkół Plastycznych w Jarosławiu, odbył się konkurs ekoceramiczny przygotowany przez panią Barbarę Tereszkiewicz z Koła Ceramiki i Batiku MOK Przeworsk, w którym dzieci wykonywały figurki ptaków z gliny. Konkurs cieszył się dużym zainteresowaniem dzieci i spośród 11 prac jury w składzie: Barbara Tereszkiewicz z Koła Ceramiki i Batiku oraz Henryk Lasek z Koła Modelarni Okrętowej z MOK Przeworsk nagrodziło Aleksandrę Wajdę, Ewę Rutkowską, Basię Filip oraz Angelikę Dyndał. Pozostałe dzieci otrzymały nagrody pocieszenia.

W sobotnim programie znalazła się także projekcja filmów animowanych ”Zagrożenia Środowiska Naturalnego Człowieka” ww. Ogólnopolskiego Konkursu Satyrycznego dla uczniów średnich szkół plastycznych udostępniona przez Zespół Szkół Plastycznych w Jarosławiu oraz gawęda harcerska przygotowana przez szczep harcerski “Kresy” z Przeworska. Tegoroczne obchody zakończyły się koncertem muzycznym, w którym wystąpił dziewczęcy band kryjący się pod nazwą The Formacja, formacja bluesowa Cegła oraz folkkapela Barban vel asyaa. Ponadto zatańczył Zespół Piosenki i Ruchu “Plusik” oraz Zespół taneczny “Plus”, który kilkakrotnie bisował po „cha-chy”.

Składamy serdeczne podziękowania dla Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Rzeszowie za ufundowanie nagród dla laureatów 5 konkursów: plastycznego, fotograficznego, poetyckiego, piosenki oraz teatrzyków dziecięcych, wielkie dzięki dla satyryka Henryka Cebuli za czwarte z kolei logo obchodów MDZ /jedno było autorstwa Magdaleny Mach/, dla przeworskiego Sanepidu z panią Justyną Kałamarz na czele za Festiwal Zdrowia, dla wszystkich jurorów ww. konkursów, dla ZSP Jarosław za udostępnienie wystawy oraz filmów animowanych, dla Przeworskiego Stowarzyszenia Kolarskiego i Urzędu Miasta Przeworska za współorganizację rajdu rowerowego, dla pani Barbary Tereszkiewicz z Koła Ceramiki i Batiku MOK Przeworsk za organizację konkursu ekoceramicznego, dla harcerzy ze szczepu harcerskiego „Kresy” z Przeworska za gawędę, dla zespołów muzycznych uświetniających swoimi występami nasze obchody oraz dla wszystkich uczestników konkursów, wielkie dzięki za udział. Zachęcamy oczywiście do partycypowania w następnym roku w kolejnej VI już edycji MDZ. Wszystkim laureatom serdecznie gratulujemy życząc dalszych sukcesów. Miejmy nadzieję, iż główny cel organizowanych już po raz piąty obchodów Międzynarodowego Dnia Ziemi czyli edukacja ekologiczna społeczności powiatu przeworskiego a przede wszystkim propagowanie ekologicznego stylu życia związanego z codziennymi wyborami zachowań proekologicznych i prozdrowotnych, zachęcanie szczególnie młodych ludzi do aktywnego włączanie się w działania na rzecz Ziemi, troska o najbliższe otoczenie, o stan naszego środowiska i naszego sumienia ekologicznego, które w dużej mierze zależy od naszej edukacji a w tym i autoedukacji, został w pewnej mierze osiągnięty chociażby przez wszystkich uczestników podejmowanych działań.


Gabriel Manowiec

 

FOTORELACYJKA
KATALOG MDZ 2010

 


 


 

 


 

Wszelkich informacji na temat w/w przedsięwzięcia udziela Gabriel Manowiec tel (016) 648 79 11, wew. 21, e-mail: Ten adres e-mail jest ukrywany przed spamerami, włącz obsługę JavaScript w przeglądarce, by go zobaczyć

 

Godzina dla Ziemi 28 marca 20.30

„Godzina dla Ziemi” (Earth Hour) to ogólnoświatowa inicjatywa zorganizowana przez międzynarodową organizacje ekologiczną WWF po to, by przeciwstawić się największemu zagrożeniu dla naszej planety: zmianom klimatu. Na całym globie o jednej godzinie wyłączymy światła w naszych domach, firmach i budynkach publicznych. Zgasną iluminacje spektakularnych miejsc, m.in. Pałac Kultury i Nauki w Warszawie, Koloseum w Rzymie, Opera w Sydney czy Most Golden Gate w San Francisco.

więcej

mdz1.jpg
Ochrona klimatu jest ważną dziedziną dla Polski. Wiele osób, instytucji i organizacji podejmuje wyzwania, by świadomość ekologiczna kierunkowała działania człowieka na co dzień. Ogromne znaczenie ma zachowanie każdego z nas. Dbanie o najbliższe środowisko powinno stać się nawykiem, choćby poprzez tak proste czynności jak segregacja śmieci, oszczędność energii elektrycznej (wyłączanie zbędnego oświetlenia, zakup energooszczędnych żarówek i sprzętu AGD, nie pozostawianie odbiorników radiowych i telewizyjnych w stanie czuwania), oszczędzanie zużycia wody w gospodarstwach domowych, oddawanie zużytych baterii czy elektrośmieci do przeznaczonych do tego celu punktów zbiórki.


Po raz pierwszy w Stanach Zjednoczonych świętowano Dzień Ziemi w 1970 roku . Uroczystościom towarzyszył niespotykany dotąd entuzjazm. Dwadzieścia milionów Amerykanów porzuciło biura i urzędy, wychodząc na ulice w tanecznych korowodach. Dziesięć tysziemia.gifięcy szkół i dwa tysiące uniwersytetów, a nawet Kongres Stanów Zjednoczonych zawiesiły w tym dniu działalność, gdyż większość pracowników zamiast do pracy poszła na spotkania ugrupowań ekologicznych. Od 1990 roku Międzynarodowy Dzień Ziemi zaczęto obchodzić na całym świecie. W tym też roku po raz pierwszy w 140 krajach w marszach, happeningach i paradach wzięło udział ponad 200 milionów osób. W okolicznościowych ulotkach apelowano o oszczędzanie wody, ratowanie lasów tropikalnych i ograniczenie emisji gazów wywołujących kwaśne deszcze. 15 lat temu świętowano także po raz pierwszy w Warszawie. Obchodom towarzyszyły liczne spotkania, wykłady, dyskusje z udziałem polityków i działaczy ekologicznych, zajęcia plastyczne dla dzieci, koncerty oraz zabawy. Miejski Ośrodek Kultury im. Oskara Kolberga w Przeworsku od czterech lat jest organizatorem obchodów Międzynarodowego Dnia Ziemi. W tym roku program obchodów rozbity został na dwa dni: 24 i 25 kwietnia. W nawiązaniu do tegorocznego hasła obchodów Z ENERGIĄ CHROŃMY KLIMAT w marcu ogłoszonych zostało 5 konkursów o zasięgu powiatowym: fotograficzny, plastyczny, literacki, recytatorski i piosenki.

Trzeba przyznać, iż z roku na rok konkursy cieszą się coraz większym zainteresowaniem a najliczniejszą grupą uczestników są oczywiście dzieci, które najchętniej biorą udział w konkursie plastycznym. W tym roku nadesłanych zostało 136 prac plastycznych, w tym aż 125 autorów z pierwszej kategorii wiekowej (dzieci do 13 r.ż.). W związku z tak dużą ilością zgłoszeń komisja oceniająca przyznała 4 wyróżnienia: 5-letniej Oliwii Dryniak z Przedszkola Sióstr Miłosierdzia w Przeworsku, 6-letniej Zuzi Hołub z Przedszkola Miejskiego nr 3 w Przeworsku, 7-letniej Marii Ochyrze ze Szkoły Podstawowej nr 1 w Przeworsku oraz 10-letniej Magdalenie Stącel ze Szkoły Podstawowej nr 3 w Przeworsku. Ponadto III miejsce zajął 5-letni Damian Domka z Przedszkola Miejskiego nr 3 w Przeworsku, II miejsce przypadło również 5- letniemu Danielowi Ochyrze także z Przedszkola Miejskiego nr 3 w Przeworsku. Jury przyznało dwa I miejsca: 9-letniej Joannie Koterbie ze Szkoły Podstawowej nr 1 w Przeworsku oraz 12 – letniemu Piotrowi Hudeckiemu ze Szkoły Podstawowej nr 3 w Przeworsku. Ze względu na małą ilość zgłoszeń w kategorii II (młodzież do 18 r.ż.) jury przyznało tylko 2 wyróżnienia dla: 15-letniego Artura Powroźnika i 18-letniego Adama Jamrozika z Gimnazjum Specjalnego w Przeworsku. Podobnie i w III kat. (dorośli) wyróżnione zostały 2 osoby: Teresa Mastej oraz Małgorzata Gaweł z Kańczugi.

W konkursie literackim wzięło udział 24 autorów i oczywiście najliczniejszą grupą znów były dzieci do 13 r.ż. Po zapoznaniu się z utworami literackimi 21 uczestników konkursu z I kategorii wiekowej jury postanowiło wyróżnić 11-letniego Patryka Balawendra oraz 13 - letnią Gabrielę Balawender z Zespołu Szkół w Gaci a także 12 – letnią Konstancję Mroziak ze Szkoły Podstawowej w Kańczudze. III miejsce zajęła 12 - letnia Gabriela Tokarz ze Szkoły Podstawowej nr 1 w Przeworsku, II miejsce przypadło 12-letniemu Maćkowi Zdyblowi ze Szkoły Podstawowej w Kańczudze oraz 9-letniej Karolinie Szczepańskiej ze Szkoły Podstawowej nr 2 w Przeworsku. Na najwyższym miejscu na podium stanęli natomiast 10-letni Michał Zdybel oraz 13-letnia Gabriela Sas ze Szkoły Podstawowej w Kańczudze. Ze względu na to, iż w kategorii II (młodzież do 18 r.ż.) było tylko 2 autorów komisja oceniająca przyznała wyróżnienie specjalne 16-letniemu Tomaszowi Homikowi z Gimnazjum Specjalnego w Przeworsku. W III kategorii dla dorosłych (1 autor) nagród ani wyróżnień nie przyznano.

Najmniejszym zainteresowaniem cieszył się konkurs fotograficzny, w którym udział wzięło tylko 10 osób. Spośród 8 autorów w kategorii I (młodzież do 18 r.ż.) jury postanowiło wyróżnić Judytę Osmyk z Gimnazjum w Przeworsku oraz Marię Krupę z ZSOiZ w Przeworsku. Na podium stanęli natomiast: Katarzyna Rydzik z Gimnazjum w Przeworsku – III miejsce, Aneta Oziębły z ZSOiZ w Przeworsku – II miejsce oraz Monika Weselak również ZSOiZ w Przeworsku – I miejsce. W kategorii dla dorosłych wyróżnienie specjalne otrzymała pani Joanna Kuczek z Przeworska.

Pierwszy dzień obchodów (24 kwietnia) rozpoczął się prezentacją multimedialną „Odnawialne źródła energii” przygotowaną i zaprezentowaną przez panią Bernadettę Krajnik. Następnie wystąpiły dzieci ze Szkoły Podstawowej nr 2 w Przeworsku w przedstawieniu „Stworzenie Świata”. Kolejnym punktem programu był „Festiwal Piosenki o zdrowiu” zorganizowany przez przeworski SANEPID. Po krótkiej przerwie odbył się konkurs recytatorski, w którym wzięło udział 25 uczestników. Spośród 19 osób w kategorii I (dzieci do 13 r.ż.) jury postanowiło: wyróżnić 6-letnią Amelię Szkatulską z Przedszkola Miejskiego nr 3 w Przeworsku, III nagrodę przyznać 7-letniemu Julianowi Słomie ze Szkoły Podstawowej nr 1 w Przeworsku, przyznać dwa II miejsca: 7-letniej Karolinie Siedlec ze Szkoły Podstawowej nr 1 w Przeworsku i 9-letniemu Mateuszowi Bąkowi z Zespołu Szkół w Tryńczy, oraz dwa I miejsca: 6-letniej Annie Sołek z Przedszkola Miejskiego nr 3 w Przeworsku i 13-letniej Paulinie Drozd z Zespołu Szkół w Gaci. W kategorii II (młodzież do 18 r.ż.) jury przyznało 2 wyróżnienia: 15-letniej Ewelinie Kruk z Zespołu Szkół w Gaci oraz 17-letniemu Konradowi Czeszykowi za wiersz „Deszcz majowy” z ZSOiZ w Przeworsku. Pierwszy dzień obchodów zakończyła projekcja filmu Peaceable Kingdom” oraz wręczenie nagród laureatom konkursu recytatorskiego.

W sobotę 25 kwietnia o godzinie 13-ej w Galerii MOK odbyło się otwarcie wystaw pokonkursowych: fotograficznej i plastycznej połączone z uroczystym wręczeniem nagród laureatom. Zaraz potem spod MOK-u ruszył rajd rowerowy współorganizowany przez Przeworskie Stowarzyszenie Kolarskie oraz Urząd Miasta Przeworsk. Przejazdowi niemal 150 uczestników rajdu blisko 30 kilometrową trasą sprzyjała piękna, słoneczna pogoda. Następnie już na scenie przed budynkiem MOK wręczone zostały nagrody laureatom konkursu literackiego i rozpoczął się konkurs piosenki. Po przesłuchaniu 21 osób, komisja oceniająca postanowiła w kategorii I (dzieci do 13 r.ż.) wyróżnić: 6-letnią Annę Olejarkę z PM nr 3 w Przeworsku, 9-letnią Aleksandrę Zabłocką (za wykonanie piosenki „Moja Planeta”) i 12-letnią Natalię Łapę ze Szkoły Podstawowej nr 1 w Przeworsku. Ponadto jury przyznało: dwa III miejsca: 7-letniej Joannie Czepieli z Przedszkola Sióstr Miłosierdzia w Przeworsku i 12-letniej Karolinie Bieniasz z Zespołu Szkół w Rozborzu, dwa II miejsca: 6-letniej Zofii Kozak z Przedszkola Miejskiego nr 3 w Przeworsku i 11-letniej Klaudii Susik ze Szkoły Podstawowej nr 1 w Przeworsku, dwa I miejsca: 6-letniemu Michałowi Będkowskiemu z Przedszkola Miejskiego nr 3 w Przeworsku i 11-letniej Gabrieli Kubrak ze Szkoły Podstawowej nr 2 w Przeworsku.

Zaraz po przesłuchaniach konkursowych zaczęli przybywać z trasy pierwsi uczestnicy rajdu rowerowego. W tym samym czasie kiedy obradowało jury konkursu piosenki odbył się spektakularny pokaz trialu rowerowego w wykonaniu Krystiana Herby z Rzeszowa. Później na scenie pojawili się przeworscy harcerze ze szczepu harcerskiego „Kresy” którzy zaprezentowali ekologiczną gawędę po czym wręczone zostały nagrody laureatom konkursu piosenki.

Tegoroczne obchody Międzynarodowego Dnia Ziemi zakończył koncert muzyczny, w którym wystąpiły dwie kapele z Przeworska: Atari turla i Sierściuchy oraz kapela folkowa Balkan Sevdah z Warszawy, wykonująca etniczną muzykę bałkańską.

Reasumując, składamy serdeczne podziękowania wszystkim uczestnikom konkursów a laureatom gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów. Pozostaje także nadzieja, iż zamierzony cel edukacyjny został osiągnięty i wszystkim zainteresowanym bliższe stały się problemy natury ekologicznej a zwłaszcza te związane z tegorocznym hasłem „Z energią chrońmy klimat”. W miejscu tym należą się także serdeczne podziękowania wszystkim tym, dzięki którym po raz czwarty już mogliśmy świętować Międzynarodowy Dzień Ziemi. Wielkie dzięki Henrykowi Cebuli, który wykonał logo tegorocznych obchodów, pani Bernadetcie Krajnik za ciekawą prezentację multimedialną o odnawialnych źródłach energii, młodym fotografikom z KFF ZOOM art za relację fotograficzną i filmową, młodzieży z Koła Ceramiki i Batiku za pokaz prac koła i „próby” zbierania podpisów pod petycją w sprawie zakazu importu foczych futer do Polski (Viva – Akcja dla zwierząt”), Fundacji ekologicznej Arka za plakaty i materiały promujące ekologię a także WFOŚiGW w Rzeszowie za współfinansowanie nagród oraz pamiątkowego folderu.

GabMan

 

    program.jpg

  

foto - 24.04

 

Protokoły jury konkursów:

a. plastyczny - protokół jury

b. fotograficzny - protokół jury

c. literacki - protokół jury

 

d. recytatorski -  protokół jury

e. konkurs piosenki- protokół jury

 


 


 

logomdz.jpg

 

  Obchody Międzynarodowego Dnia Ziemi

Po raz pierwszy w Przeworsku obchody Międzynarodowego Dnia Ziemi, które na całym świecie przypadają na 22 dzień kwietnia, zorganizowane zostały pod patronatem Miejskiego Ośrodka Kultury im. Oskara Kolberga w 2006 roku. Głównym przesłaniem i celem tego wydarzenia jest szeroko rozumiana edukacja ekologiczna oraz zwrócenie uwagi na problemy ochrony środowiska naturalnego, co związane jest w dużej mierze z wciąż jeszcze małą kulturą ekologiczną w naszym społeczeństwie. Co roku podejmowane działania są wspólnym przedsięwzięciem wielu ludzi, instytucji, szkół i przedszkoli. Impreza zazwyczaj rozpoczyna się od kolorowego happeningu- przemarszu ulicami miasta dzieci ze szkoły podstawowej nr 1 z Przeworska. Kolejnym stałym punktem obchodów jest otwarcie pokonkursowych wystaw, uroczyste wręczenie nagród laureatom ogłaszanych wcześniej konkursów (zazwyczaj literackiego, plastycznego i fotograficznego) a także wernisaż wystawy towarzyszącej. W czasie obchodów organizowane są także konkursy dla dzieci (np. na małą formę plastyczną z masy papierowej), pokazywane są filmy o tematyce ekologicznej, odbywają się występy, inscenizacje dzieci ze szkół i przedszkoli, wygłaszane są wykłady i prelekcje, co roku przygotowywany jest też happening. Za pierwszym razem zbudowaliśmy słonia z makulatury i innych surowców wtórnych. Rok później uroczyście znakowaliśmy przeworskie pomniki przyrody (na jednym z drzew tabliczkę przybił Burmistrz Miasta Przeworsk Janusz Magoń, który co roku wspiera nasze działania) natomiast w tym roku młodzież wraz z dziećmi wykonała plastyczny collage. Obchody rokrocznie kończą się koncertem muzycznym. Podczas naszej imprezy grali m.in. All Sounds Allowed z Wrocławia, znana formacja folkowa Kwartet Jorgi czy „Obscura” z Rzeszowa Podejmowane działania niewątpliwie mają charakter edukacyjny i wywierają duży wpływ głównie na dzieci, które chyba najliczniej uczestniczą we wszystkich formach organizowanych aktywności. Ważnym aspektem całego przedsięwzięcia są niewątpliwie pamiątkowe koszulki a w tym roku także znaczki – przypinki z nadrukiem logo Dnia Ziemi, przekazywane laureatom konkursów i noszone podczas obchodów przez organizatorów i wszystkich, którzy czynnie włączyli się w akcję. Wiadomym jest, iż poprzez takie, nawet bardzo spektakularne działania, aczkolwiek tylko jednorazowe, nie osiągnie się wszystkich zamierzonych efektów, jest to przecież długa droga i cały proces różnych działań, dlatego zamierzamy kontynuować proekologiczne działania na rzecz Ziemi w ramach obchodów Międzynarodowego Dnia Ziemi jeszcze bardziej poszerzając zakres działań, włączając nowych uczestników i zapraszając do wspólnej inicjatywy różne jednostki i placówki. Warto też wspomnieć o namacalnych efektach działań, bowiem „mapa brakujących koszy” wykonana przez harcerzy odniosła skutek i Przeworska Gospodarka Komunalna uzupełniła brakujące kosze w mieście

Składamy wielkie podziękowania dla tych wszystkich, którzy wspierają naszą akcję i dzięki którym obchody Międzynarodowego Dnia Ziemi mogą się odbywać, tym samym oczywiście zachęcając do zaangażowania i pomocy w kolejnych edycjach.

Gabriel Manowiec

Zmieniony ( 15.05.2015. )
 
© 2021 Miejski Ośrodek Kultury w Przeworsku
Joomla! is Free Software released under the GNU/GPL License.